Ścieżka dydaktyczna „Śląską Drogą na Śnieżkę” - Przystanek 7
ŚLĄSKĄ DROGĄ NA ŚNIEŻKĘPrzystanek 7 – Śnieżka 1603 m n.p.m.
Śnieżka - najwyższy szczyt Karkonoszy i całych Sudetów wznoszący się ok. 200 m nad wierzchowinowym zrównaniem Równi pod Śnieżką na zachodzie i zrównanym Czarnym Grzbietem na wschodzie.
Strome stoki Śnieżki, zbudowane są w większości z bardzo twardych, odpornych na niszczenie skał metamorficznych – hornfelsów. Północne stoki zajmują pokrywy blokowe, które podlegają transportowi grawitacyjnemu. Występują tu także spływy gruzowe.
W XVII i XVIII wieku na pokrywach blokowych ważną rolę odegrała Trentepohlia jolithus, czyli mały
niepozorny brunatnordzawy glon. Większość osób zabierała ze sobą na pamiątkę kawałek kamienia, na którym porastał ten glon, ponieważ zwilżony i lekko rozgrzany wydawał woń podobną do fiołków. Niektórzy zmierzali na Śnieżkę, aby na najwyższej górze śląska poczuć wszechobecny zapach fiołków. Na zboczach Śnieżki glon ten miał odpowiednie warunki do wydzielania swoich charakterystycznych zapachów. Z czasem, było go coraz mniej, a obecnie nie jest już spotykany w tych okolicach.
Śnieżka jest jednym z niewielu miejsc w Karkonoszach, gdzie wykształciło się najwyższe piętro roślinne - piętro alpejskie z typowym zbiorowiskiem, tj. murawami alpejskimi.
Na murawach alpejskich i rumowiskach skalnych przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy najbardziej wysokogórskiego ptaka w Karkonoszach – płochacza halnego.
Od 1880 r. prowadzone są regularnie obserwacje meteorologiczne, najpierw przy kaplicy św. Wawrzyńca (z 1681 r.), potem w specjalnie w tym celu wybudowanym w 1900 r. obserwatorium, a następnie w obecnym budynku znanym jako "latające talerze” z 1974 r.
Fot1. Śnieżka latem, (fot. Jakub Raj)
Fot2. jesienią, (fot. Andrzej Raj)
Fot3. zimą (fot. Andrzej Raj)
Fot4. Kapliczka św. Wawrzyńca (fot. Jakub Raj)
Fot5. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne i. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce (fot. Jakub Raj)
Fot6. Hornfels (fot. Roksana Knapik)
Fot7. Rumowisko hornfelsowe na stokach Śnieżki (fot. Piotr Migoń)