Opublikowano : 2023-05-23

Warunki do uprawiania turystyki w Karkonoszach

23.05.2023
WĘDRUJ BEZPIECZNIE!

Warunki turystyczne na szlakach są dobre, miejscami mogą jeszcze występować płaty śniegu, na których należy zachować szczególną ostrożność. 
Pogoda w Karkonoszach w pełni wiosenna, znacząco się poprawiły warunki do uprawiania turystyki. Na grzbiecie Karkonoszy widoczność dobra, zachmurzenie całkowite. Wiatr na Śnieżce umiarkowany ok. 10 m/s, w porywach może osiągać podmuchy do ok 30 m/s. Temperatura na Śnieżce od ok 6 st. C. do 9 st. C w ciągu dnia. Odczuwalna temperatura z racji na wysoką wilgotność powietrza może być niższa. UWAGA jest burzowo, prosimy o sprawdzenie alertów pogodowych przed wyjściem w góry.
Wskazówki o tym jak zachować się w przypadku gdy na grzbiecie zastanie nas burza można znaleźć tutaj
 
UWAGA! Trwa okres lęgowy cietrzewia i sokoła wędrownego. Apelujemy o stosowanie się do oznaczeń na zamkniętych odcinkach szlaków - są one zamknięte ze względu na okres lęgowy ptaków: cietrzewia oraz sokoła wędrownego.

Powyżej górnej granicy lasu w warunkach ograniczonej widoczności w trakcie gęstej mgły wędrujemy po szlakach z tyczkami.

Uwaga, w trakcie wichury nie należy planować wycieczek na terenie leśnym ze względu na zagrożenie upadającymi konarami oraz drzewami.
Prosimy o śledzenie alertów pogodowych.

Prognozowane ostrzeżenia meteorologiczne w powiecie karkonoskim można prześledzić na stronach IMGW PIB.
Prosimy o śledzenie alertów pogodowych, które przychodzą na telefony komórkowe! 

Prosimy Was o respektowanie zasad przebywania na terenie KPN. Dziękujemy, że zabieracie swoje śmieci z terenu Parku. 

Przypominamy t
urystom wędrującym z psami o obowiązku pobrania w punkcie kasowym darmowej wejściówki dla psa oraz o przestrzeganiu zakazów wędrowania z psem na wybranych szlakach gdzie chronimy spokój karkonoskiej fauny. Psa zawsze prowadzimy na smyczy - zastanówmy się, czy warunki są dla psa bezpieczne. Psie informacje znajdziecie TUTAJ
 
W przygotowaniu do wędrówek górskich może pomóc poniższa lista :) oraz ulotka, którą opracowaliśmy wspólnie z kolegami z KRNAP oraz GK GOPR
  1. Zaplanuj trasę wycieczki.
  2. Sprawdź prognozę pogody!
  3. Pamiętaj o odpowiednim obuwiu i ubiorze, kurtce chroniącej przed wiatrem i opadami, o czapce. Zabierz kije trekingowe.
  4. Zabierz ze sobą ciepły napój, prowiant dający energię.
  5. Naładuj telefon, zabierz power bank, do plecaka spakuj czołówkę (sprawdź czy działa!).
  6. Planuj wycieczki uwzględniając doświadczenie w wędrowaniu po górach. Zawsze miej w plecaku papierową mapę - ona się nie rozładuje!
  7. Pamiętaj o zasadzie, że w warunkach gęstej mgły i ograniczonej widoczności o przebiegu szlaku informują tyczki. 
  8. W przypadku silnego wiatru unikaj przebywania na terenie leśnym ze względu na zagrożenie łamiącymi sie konarami drzew, gałęziami lub drzewami.
  9. W przypadku załamania pogody np. burzy, próbuj znaleźć bezpieczne schronienie np. w schronisku.  
  10. W góry nie wychodź bez aplikacji RATUNEK na telefonie i bez sprawdzenia pogody na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR
  11. Jeśli wybieracie się szlakami na czeską stronę, warto zainstalować w telefonie aplikację Zachranka odpowiednik polskiej aplikacji Ratunek. Instrukcja używania "Zachranki" jest na https://www.youtube.com/watch?v=QJRK8Y8-JjEWarto pamiętać również, że akcje ratunkowe po stronie czeskiej są płatne i kupić przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie.
  12. Na terenie KPN wędrujemy tylko od świtu do zmierzchu - zwierzęta Karkonoszy dziękują Wam za poszanowanie tej zasady i umożliwienie im spokojnego nocnego życia. Dni są już dłuższe, ale na szlak należy wyruszyć odpowiednio wcześnie i zaplanować trasę tak, aby dotrzeć w doliny lub do schroniska o odpowiedniej porze - zmierzcha ok. 21.00
 

Informacje o szlakach w KPN znajdziecie na stronie https://www.kpnmab.pl/ostrzezenia 

Wędrujcie bezpiecznie!
         

                        


Źródło:
Dane meteo: GOPR.org, oraz IMGW PIB