Opublikowano : 2021-05-12

Uwaga! Roztopy na szlakach w Karkonoszach

Na szlakach turystycznych ponad górną granicą lasu panują trudne warunki ze względu na trwające roztopy. Prosimy Was o ostrożność, szczególnie na następujących odcinkach:
  • na szlaku zielonym - na Ścieżce nad Reglami, na odcinkach, które są obecnie otwarte dla turystyki pieszej. Szczególnie trudne i wymagające warunki panują na odcinku od Odrodzenia do Pielgrzymów jak również od Hali Szrenickiej w kierunku Jakuszyc i  od Czarnego Kotła Jagniątkowskiego do Petrówki. Jest mokro - pod śniegiem płyną strumienie, wytapiający się śnieg tworzy czasami "jamy" o głębokości ponad 1,5 m, jednocześnie śnieg jest mokry i ciężki - trudno się po nim wędruje.
  • na szlaku niebieskim od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem w kierunku szlaku czerwonego do Obniżenia pod Śmielcem,
  • na szlaku niebieskim, Koralowej Ścieżce na odcinku od skrzyżowania ze szlakiem zielonym do Czarnej Przełęczy,
  • na szlaku czerwonym Drodze Przyjaźni Polsko-Czeskiej - śnieg jest ciężki i wilgotny również jest bardzo mokro,
  • na szlaku żółtym od Tabaczanej Ścieżki (Budniki) na Skalny Stół - uwaga w lesie szlak może być oblodzony,
  • na szlaku czarnym, na Sowią Przełęcz.
Uwaga! Nawisy nad Śnieżnymi Kotłami oraz nad Kotłami Wielkiego Stawu i Małego Stawu również są w dynamice ze względu na wysoką temperaturę w ciągu dnia. Na skutek wytapiania śniegu mamy do czynienia z ich obrywaniem i małymi lawinami, które mogą też powodować obrywy skał i rumoszu. Podchodzenie do nawisów jest zabronione. Jest to niebezpieczne i grozi poważnym  (i tragicznym w skutkach) wypadkiem. 
Prosimy o przestrzeganie zasad poruszania się po szlakach, szanowanie zakazu wstępu na zamknięte odcinki szlaków - są one zamknięte ze względu na zagrożenie lawinowe oraz ze względu na ochronę cietrzewia i sokoła wędrownego

Przed wycieczką w góry - zawsze sprawdzajcie warunki pogodowe panujące w górach - nie w miejscowości, w której przebywacie na noclegu. W wyposażeniu nie może zabraknąć odpowiedniego ubioru chroniącego przed wychłodzeniem, wysokich butów, raczków, stuptutów (ochraniaczy), kijków, ew. odzieży na zmianę w przypadku zamoczenia (skarpety, spodnie), naładowanego telefonu z aplikacją RATUNEK

W zależności od sytuacji pogodowej, takie warunki mogą potrwać jeszcze kilka tygodni. Będziemy Was informowali o sytuacji na szlakach na FB oraz na stronie www.