rozmiar tekstu

22.01.2024 Światowy Dzień Mokradeł

2 lutego, w rocznicę podpisania Konwencji Ramsarskiej, w ponad 95 krajach na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł (ang. World Wetland Day). Jest to szczególny dzień dla Karkonoskiego Parku Narodowego, ponieważ 21 września 2009 r. torfowiska subalpejskie leżące na terenie Parku – po polskiej i po czeskiej stronie gór, zostały uznane przez Sekretarza Generalnego Konwencji Obszarów Wodnobłotnych Ramsar za transgraniczny obszar wodnobłotny o znaczeniu międzynarodowym.
 
W tym roku chcemy szczególnie zaznaczyć znaczenie mokradeł, dlatego nasi edukatorzy poprowadzą cykl zajęć dla uczniów szkół z regionu o znaczeniu terenów podmokłych. Ponadto przygotowaliśmy szereg działań edukacyjnych związanych z tym tematem, skierowanych do dzieci oraz dorosłych:
 
30 STYCZNIA 2024
godz. 10.00 Już za chwilę Światowy Dzień Mokradeł czyli spotkanie z mchem torfowcem – dlaczego coraz bardziej potrzebujemy podmokłych terenów?
 
(Bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat w ramach Ferii z KPN)
 
1 LUTEGO 2024
godz. 17.00-17.45 Tereny podmokłe jako korytarze ekologiczne - prezentacja Doroty Wojnarowicz, KPN
 
godz. 18.00-20.00 Warsztaty wikliniarskie z Ewą Krzykowską - wykwalifikowaną pedagog i terapeutką zajęciową, dyplomowaną plecionkarką – koszykarką; twórczynią oraz członkinią dolnośląskiego kolektywu plecionkarskiego.
 
(Bezpłatne zajęcia dla początkujących, podczas których uczestnicy poznają wiklinę jako surowiec plecionkarski oraz przeżyją przygodę z jedną z najstarszych technik rzemiosła w Polsce).
 
Zaplanowane zajęcia odbywać się będą w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego – Pałac Sobieszów, ul. Cieplicka 196 a, 58-570 Jelenia Góra