Opublikowano : 2015-01-09

Zima w końcu na dobre zawitała w Karkonosze

Zima w Karkonoszach rozpoczęła się w tym sezonie bardzo późno. Mimo, że pierwsze opady śniegu na Śieżce wystąpiły już 22 września 2014 roku, to trwała pokrywa śineżna zaczęła się tworzyć dopiero na początku grudnia 2014 r. Przez dłuższy czas miąższość pokrywy śnieżnej w Karkonoszach była niewielka. Sytuacja zmieniła się po intensywnych opadach śniegu obserwowanych w dniach 3-5 styczna 2015 r., w wyniku których miąższość pokrywy śnieżnej powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach przekroczyła 50 cm. Opady śniegu występowały przy udziale silnego wiatru, który powodował przenoszenie śniegu z miejsc wywiewania do miejsc jego akumulacji. To spowodowało duże zróżnicowanie miąższości pokrywy śnieżnej od 30-40 cm na dowietrznych częściach stoków do nawet 150 cm w obniżeniach terenowych, zaspach oraz w kotłach polodowcowych i niszach niwalnych.

W okolicach Szrenicy średnia miąższość pokrywy śnieżnej w strefie górnej granicy lasu wynosi obecnie ok. 70 cm, średnia gęstość ogólna pokrywy śnieżnej wynosi ok. 290 kg/m3, a średni zapas wody w pokrywie śnieżnej wynosi ok. 200 mm. W strukturze wewnętrznej pokrywy śnieżnej zaobserwowano występowanie ok. 2 cm grubości warstwę lodu, nad którą znajduje się wierzchnia warstwa śniegu przewianego. Taka sytuacja stanowi potencjalne zagrożenie w przypadku wystąpienia głębokiej odwilży, która jest prognozowana na dni 9-10 stycznia 2015 r. Jeśli prognozy się potwierdzą i odwilż dotyczyć będzie również górnych partii Karkonoszy, woda pochodząca z opadów deszczu i tajania wierzchniej warstwy śniegu może na stromo nachylonych stokach penetrować wgłąb pokrywy śnieżnej, a zwilżywszy nieprzepuszczalną warstwę lodową doprowadzić do powstania warstwy poślizgowej, po której bardzo prawdopodobne jest ześlizgiwanie się wierzchniej warstwy śniegu powodując powstawanie lawin śniegu mokrego.

Mimo, że Karkonoski Park Narodowy co roku zamyka najbardziej zagrożone lawinami odcinki szlaków turystycznych, nie można jednak wykluczyć umyślnego bądź przypadkowego znalezienia się osób w terenie zagrożonym lawinami. Dlatego też ważne jest aby osoby te były dobrze poinformowane o stopniu aktualnego zagrożenia lawinowego. Taki codziennie aktualizowany komunikat lawinowy  jet publikowany przez Karkonoską Grupę GOPR.

Aktualnie, wraz z nowymi opadami śniegu i towarzyszącym im silnym wiatrem, warunki dla uprawiania turystyki w górach znacznie się pogorszyły, w wielu miejscach utworzyły się zaspy o miąższości nawet 150 cm oraz na wielu odcinkach szlaków, gdzie śnieg został wywiany, występuje oblodzenie. Dodatkowo Karkonoska Grupa GOPR ogłosiła 2 stopień zagrożenia lawinowego. W związku z tym prosimy turystów wybierających sie w w najbliższym czasie w Karkonosze o odpowiednie przygotowanie się i zachowanie szczególnej ostrożności.

Pamiętajcie: w tej chwili w górach warunki są prawdziwie zimowe i bardzo trudne!

Informację przygotował: Krzysztof Krakowski
Stacja Monitoringowo-Badawcza KPN