Opublikowano : 2013-12-09

Zima w górach po przejściu orkanu "Ksawery"

Pierwsze opady śniegu w Karkonoszach w sezonie zimowym 2013/2014 wystąpiły już 19 września 2013r. jednak trwała pokrywa śnieżna zaczęła się tworzyć po 19 listopada 2013r. Od tego czasu temperatura w górach pozostawała poniżej 0oC, ale opadów było niewiele, więc przyrost grubości pokrywy śnieżnej odbywał się bardzo powoli. Sytuacja zmieniła się w zeszłym tygodniu, gdy od 5 grudnia 2013r. dostaliśmy się pod wpływ głębokiego i aktywnego niżu, któremu meteorolodzy nadali imię "Ksawery". Niż ten z powodu dużego spadku ciśnienia do 960hPa przyniósł w Karkonosze huraganowy wiatr(na Śnieżce w porywach do 40m/s czyli powyżej 140km/h) oraz intensywne opay śniegu. Grubość pokrywy śnieżnej zaczęła gwałtownie rosnąć, jednak ze względu na silny wiatr jej rozmieszczenie przestrzenne jest bardzo zróżnicowane, od kilkunastu cm w strefach wywiewania do nawet 150cm w zaspach i miejscach akumulacjji tj. kotły polodowcowe, nisze źródliskowe i niwalne.

W  dniu 08 grudnia 2013r. Karkonoszach zachodnich, w okolicach Hali Szrenickiej średnia grubość pokrywy śnieżnej wyniosła ok 70-80cm, a w strefie górnej granicy lasu ok. 120cm. Średnia gęstość śniegu w pokrywie wyniosła ok. 250kg/m3, a zapas wody ok. 290mm.

Warunki dla uprawiania turystyki w górach znacznie się pogorszyły, w wielu miejscach utworzyły się zaspy o miąższości nawet 150 cm oraz na wielu odcinkach szlaków występuje oblodzenie. Dodatkowo Karkonoska Grupa GOPR ogłosiła 2 stopień zagrożenia lawinowego. W związku z tym prosimy turystów wybierających sie w w najbliższym czasie w Karkonosze o odpowiednie przygotowanie się i zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajcie: w tej chwili w górach warunki są prawdziwie zimowe!