Opublikowano : 2015-02-06

Zima się rozkręca, rośnie pokrywa śnieżna i zagrożenie lawinowe

Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że podobnie jak w zeszłym roku zima w Karkonoszach w sezonie 2014/2015 nie będzie zbyt śnieżna. Jednak stale utrzymujące się na wierzchowinie Karkonoszy temperatury poniżej 0oC powodowały, że każdy nawet niewielki opad był opadem śniegu, co po woli ale systematycznie zwiększało wysokość pokrywy śnieżnej. Sprzyjały temu często występujące sytuacje synoptyczne z pogodą niżową i dość obfite opady śniegu, którym towarzyszył silny wiatr. Te czynniki wpłynęły na duże zróżnicowanie przestrzenne wysokości pokrywy śnieżnej w wierzchowinowych partiach Karkonoszy: od ok. 40 cm na dowietrznych częściach stoków do nawet 200 cm w miejscach zawietrznych sprzyjających akumulacji śniegu.

W okolicach Szrenicy, w strefie górnej granicy lasu miąższość pokrywy śnieżnej wynosi obecnie od 100 cm do 180 cm, średnia gęstość ogólna pokrywy śnieżnej wynosi ok. 300 kg/m3, a zapas wody w pokrywie śnieżnej waha się od 200 mm do nawet 560 mm.

Ze względu na działalność wiatru, na stromych stokach zawietrznych utworzyły się "poduchy" śniegu przewianego o miąższości dochodzącej do nawet 100 cm, które znacznie zwiększają niebezpieczeństwo wystąpienia lawin śnieżnych typu płytowego. Dlatego też przypominamy, że Karkonoski Park Narodowy co roku zamyka na sezon zimowy najbardziej zagrożone lawinami odcinki szlaków turystycznych, nie można jednak wykluczyć umyślnego bądź przypadkowego znalezienia się osób w terenie zagrożonym lawinami. Dodatkowo Karkonoska Grupa GOPR ogłosiła 3 stopień zagrożenia lawinowego. Oprócz tego w wielu miejscach utworzyły się zaspy o miąższości nawet 200 cm, a na odcinkach szlaków, gdzie śnieg został wywiany - występuje oblodzenie. W związku z tym prosimy turystów wybierających się w najbliższym czasie w Karkonosze o odpowiednie przygotowanie się i zachowanie szczególnej ostrożności oraz unikanie miejsc zagrożonych występowaniem lawin śnieżnych.

Informację przygotował: Krzysztof Krakowski
Stacja Monitoringowo-Badawcza KPN