Jeszcze pod koniec listopada i na początku grudnia 2013r., po przejściu orkanu "Ksawery", wydawało się, że zima w tym sezonie będzie śnieżna i długa. Miąższość pokrywy śnieżnej w Karkonoszach w strefie górnej granicy lasu wynosiła wtedy przeciętnie 100-120cm. Niestety pogoda była następnie bardziej jesienna niż zimowa, a opady śniegu, jeśli występowały, to były raczej niewielkie. Temperatra powietrza nawet w wierzchowinowych partiach Karkonoszy pozostawała przez długi czas powyżej 0oC. Ochłodzenie przyszło dopiero w dniu 21 stycznia 2014r., kiedy zaczęło napływać mroźne powietrze polarno-kontynentalne, jednak poza wyraźnym spadkiem temperatury nie przyniosło większych opadów śniegu. Niskie temperatury spowodowały wystąpienie opadu stałego w postaci tzw, "pyłu diamentowego", jest to opad śniegu powstający nie w chmurach tylko bezpośrednio poprzez resublimację z pary wodnej zawartej w powietrzu do postaci stałej - drobnych kryształków lodu, które wyglądają jakby były zawieszaone w powietrzu lub bardzo powoli opadały. Oprócz tego obserwowano występowanie szadzi miękkiej, która przepięknie oblepiała roślinność oraz szronu powierzchniowego, który ozdobił przygruntowe obiekty kryształami o wielkości dochodzącej do 5cm.
Pokrywa śnieżna w wierzchowinowych partiach Karkonoszy wykazuje obecnie takie właściwości fizyczne, które zwykle obserwujemy dopiero na początku wiosny, a nie w środku sezonu zimowego. Miąższość pokrywy śnieżnej w strefie górnej granicy lasu wynosi obecnie ok. 50-80cm, średnia gęstość wynosi ok. 400kg/m3, a średni zapas wody w pokrywie wynosi ok. 200mm. Obserwowane niskie temperatury powietrza nie pozostały bez wpływu na strukturę wewnętrzną pokrywy śnieżnej - wytworzyła się warstwa tzw. szronu wgłębnego, który powstaje właśnie w wyniku działania dużego gradientu termicznego. Warstwa szronu wgłębnego charakterywuje się dużymi (>5mm) kryształami śniegu o kanciastym lub kielichowatym kształcie, małą gęstością oraz niską zwartością (twardością). Występowanie takiej warstwy ma niebagatelne znaczenie dla stabilności pokrywy śnieżnej, gdyż w połączeniu z nadlegającymi nad taką warstwą cięższymi i twardymi warstwami przewianego śniegu wzrasta prawdopodobieństwo powstania lawiny typu płytowego. W tej chwili na powierzchni pokrywy obserwowano występowanie cienkiej (ok.5cm), o niskiej gęstości i małym ciężarze, warstwy puchu, która nie skutkuje zagrożeniem lawinowym, ale jeśli sytuacja się zmieni i w wyniku opadów oraz przewiewania śniegu przez wiatr, na powierzchni powstałaby gruba warstwa śniegu przewianego, to zagrożenie lawinowe mogłoby znacznie wzrosnąć.
Ze względu na niską pokrywę śieżną i duże oblodzenie szlaków turystycznych, warunki do uprawiania turystyki są trudne. Dlatego też apelujemy, aby wybierając się na górskie wycieczki zadbać o odpowiednie wyposażenie w postaci np. kijków oraz raków, które pomogą nam zachować stabilność w marszu oraz zapobiegną poślizgnięciu. Ponadto przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa, niektóre odcinki szlaków turystycznych są zamykane z powodu możliwego oblodzenia i zagrożenia lawinowego, a przed wyruszeniem w góry warto także zapoznać się z prognozą pogody oraz z aktualnym komunikatem o stanie zagrożenia lawinowego Karkonoskiej grupy GOPR.
Informację przygotował Krzysztof Krakowski