Opublikowano : 2011-01-25

Zbiór szyszek w Karkonoskim Parku Narodowym

Zbiór szyszek sosny zwyczajnej nieprzypadkowo przeprowadzany jest w trakcie okresu zimowego. W tym właśnie czasie nasiona osiągają stan fizjologicznej dojrzałości, ale pozostają jeszcze zamknięte w szyszkach. Gdy zaczyna się wegetacja i podnosi temperatura, szyszki otwierają się i nasiona zaczynają opadać na ziemię. Zbiór z drzew stojących ma więc na celu „wyprzedzenie” działań natury i pozwala na uzyskanie potrzebnej do celów gospodarczych liczby nasion.

Bazę nasienną do przeprowadzenia zbioru stanowią drzewa zachowawcze sosny zwyczajnej zgrupowane w bezpośrednim sąsiedztwie wodospadu Szklarki. Każde z obecnych tam drzew zachowawczych oznaczone jest przypisanym specjalnie dla niego numerem.

Populacja sosny zwyczajnej rosnącej w pobliżu Wodospadu Szklarki oraz Góry Chojnik tworzy specyficzną rasę ekologiczną, nazywaną sosną wdziarową. Ten ekotyp sosny zwyczajnej charakteryzuje się szeregiem cech, które pozwalają im zaadaptować się do surowych warunków panujących w górach.

Wejście na drzewa przeprowadzane jest przy zastosowaniu technik alpinistycznych, co pozwala na zminimalizowanie szkód związanych ze zbiorem. Czynność taka wymaga skupienia oraz skrupulatnego przestrzegania przepisów związanych z bezpieczeństwem. Nad przebiegiem prac nadzór sprawują pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

Po zbiorze szyszki dostarczone zostaną do stacji badawczej Państwowego Instytutu Ochrony Roślin celem wystawienia im tak zwanych paszportów roślin, będących gwarancją prawidłowego stanu fitosanitarnego pozyskanego materiału siewnego.

Kolejnym etapem „podróży” naszych szyszek jest Leśny Bank Genów w Kostrzycy. Tam szyszki poddane będą szeregowi procesów, które mają na celu uzyskanie nasion o odpowiednich parametrach.

Część nasion przechowywana będzie w LBG, natomiast część zostanie na wiosnę wysiana, a uzyskane z nich sadzonki posłużą do założenia plantacji zachowawczej tego ekotypu. Z tej plantacji w przyszłości będzie można łatwo zbierać nasiona do produkcji sadzonek potrzebnych do sadzenia na terenie KPN. Pozwoli to w przyszłości na uzupełnianie naturalnych odnowień (samosiewów) tego cennego ekotypu sosny.