Opublikowano : 2010-06-29

Warsztaty turystyczne dla pracowników PN

 

W dniach 23-25 czerwca 2010 r. w Karpaczu odbyły się warsztaty „Jak zarządzać ruchem turystycznym w parkach narodowych i na obszarach Natura 2000?” w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji i systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”. Było to już siódme spotkanie pracowników wszystkich parków narodowych w Polsce. Tym razem organizatorem warsztatów, obok Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, był Karkonoski Park Narodowy. Warsztaty poświęcono zagadnieniom związanym z udostępnianiem obszarów chronionych dla celów turystycznych oraz wynikającymi z tego problemami.

 

Pierwszy dzień był wprowadzeniem do tematyki warsztatów i obejmował blok wykładowy.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor KPN dr inż. Andrzej Raj przywitaniem uczestników i prezentacją pt. „Udostępnianie parków narodowych”. Następne dwa referaty przedstawili pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego - Michał Makowski omówił dostępność Parku dla osób niepełnosprawnych, a prezentacja Leszka Skrętkowicza poświęcona była edukacji ekologicznej tej grupy społecznej. Kolejny wykład, zatytułowany „Społeczne aspekty udostępniania parków narodowych dla turystyki”, wygłosił dr Jacek Potocki - adiunkt w Katedrze Gospodarki Przestrzennej Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i jednocześnie członek Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego. Na zakończenie bloku wykładowego, o tym, że można i należy regulować ruch turystyczny na obszarach chronionych, zapewnił prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warszawskiego, ilustrując prezentację konkretnymi przykładami ze świata.

Program szkolenia był różnorodny - kolejnego dnia odbyła się wycieczka terenowa, której uczestnicy mogli zobaczyć, m.in. wysokogórski szlak turystyczny dla osób niepełnosprawnych z Kopy do schroniska Dom Śląski, zagospodarowanie turystyczne okolic Śnieżki, drewnianą kładkę przez Torfowisko na Równi pod Śnieżką (jako przykład eliminacji negatywnego wpływu ruchu turystycznego na wrażliwe ekosystemy), zabudowę przeciwerozyjną szlaku przy Spalonej Strażnicy, schronisko Samotnia oraz Centrum Informacyjno-Edukacyjne Domek Myśliwski. Drugim, po zagospodarowaniu turystycznym, tematem wycieczki były wyjątkowe walory przyrodnicze Karkonoszy - o nich opowiadał dr Andrzej Dunajski - biolog i ekolog z Instytutu Biologii Roślin Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Karolina Dobrowolska - ornitolog z KPN.

Następnym punktem programu były dyskusje w trzech grupach tematycznych, prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin.
Pierwsza grupa, moderowana przez dr Małgorzatę Pstrocką-Rak - adiunkta w Katedrze Turystyki Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, zajęła się pojęciami i parametrami stosowanymi w turystyce. Zespół pod kierunkiem Szymona Ziobrowskiego - pracownika Tatrzańskiego Parku Narodowego, rozmawiał o prawnych możliwościach regulacji ruchu turystycznego w parkach narodowych i na obszarach Natura 2000. Natomiast grupa dr. Andrzeja Dunajskiego dyskutowała na temat uwarunkowań przyrodniczych turystycznego udostępniania obszarów chronionych, a w szczególności oddziaływania na przyrodę turystyki pieszej, konnej, zmotoryzowanej, narciarskiej oraz wodnej.

Ostatni dzień warsztatów przeznaczony był na dokończenie pracy w grupach, przestawienie wniosków (które zostaną opracowane przez moderatorów paneli dyskusyjnych, a nastepnie rozesłane do wszystkich uczestników) oraz podsumowanie warsztatów.

Spotkanie pracowników parków narodowych zakończył Zastępca Dyrektora KPN Przemysław Tołoknow, dziękując wszystkim za przyjazd i aktywne uczestnictwo w warsztatach.