Opublikowano : 2009-06-01

Warsztaty dla pracowników KPN i KRNAP

W dniach 25 – 26.05.09 w Karkonoskim Parku Narodowym odbyły się międzynarodowe warsztaty dla pracowników KRNAP i KPN w zakresie dalszego wzmacniania współpracy transgranicznej.

Ta edukacyjna impreza została zaplanowana i przeprowadzona w ramach Programu Operacyjnego Europejskiej Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Czeska 2007 – 2013: „Wzmocnienie współpracy transgranicznej w edukacji ekologicznej KRNAP i KPN”. Warsztaty te wpisały się również w program obchodów 50-lecia KPN. Do Karkonoskiego Parku Narodowego przybyło 47 gości z bratniego parku narodowego z panem dyrektorem Janem Hřebacką na czele. W Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN Czesi zostali zapoznani ze specyfiką pracy poszczególnych działów KPN – pracownicy naszego parku zaprezentowali zakres i efekty swojej pracy. Goście zwiedzili także ekspozycję „Wirtualne Karkonosze”, podziwiali malarstwo i grafikę kowarskiego artysty Romana Tryhubczaka. Z zainteresowaniem i uznaniem obejrzeli także ekspozycję  Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie. Ważnym punktem programu była szkółka leśna w Jagniątkowie, gdzie pracownicy działu ochrony przyrody zaprezentowali metody czynnej ochrony lasów w KPN oraz leśną ścieżkę edukacyjną. W godzinach popołudniowych, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Lubuszanin”, gdzie goście zostali zakwaterowani, odbyło się polsko –czeskie spotkanie integracyjne, podczas którego pracownicy obu parków mogli poznać się bliżej, podzielić uwagami, doświadczeniami, a także rozegrać cykl emocjonujących rozgrywek sportowych.
 

W drugim dniu nasi czescy koledzy pod opieką pracowników KPN udali się do Karpacza gdzie zwiedzili miedzy innymi kościółek Wang. Następnie udali się na wycieczkę merytoryczną w góry, której tematyka dotyczyła ochrony ekosystemów leśnych, ochrony gatunkowej roślin i zwierząt oraz zagospodarowania turystycznego. Piękna pogoda pozwoliła na podziwianie walorów przyrodniczych wschodniej części Karkonoszy, a szczególnie Kotła Małego Stawu. Ostatnim punktem programu, w drodze powrotnej na czeską stronę, była prezentacja ścieżki dydaktycznej do Wodospadu Szklarki, dostosowanej dla osób niepełnosprawnych.

Dwudniowy pobyt pracowników KRNAP na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego przyniósł bardzo wymierne rezultaty dla wzmocnienia współpracy pomiędzy naszymi instytucjami i dla jeszcze bardziej skutecznej ochrony karkonoskiej przyrody po obu stronach granicy.