Opublikowano : 2019-12-30

[Aktualizacja] W Sylwestra w Karkonoszach Cichosza! W parku narodowym nie ma miejsca dla fajerwerków!

02.01.2020
W noc sylwestrową na szczytach Karkonoszy rozpoczęcie Nowego 2020 roku świętowało w schroniskach i poza nimi bardzo dużo osób. Nasze Służby Terenowe podsumowują działania w noc Sylwestrową następującymi statystykami:
- liczba mandatów karnych - 1,
- miejsca, w których niestety strzelano z fajerwerków: przed schroniskiem Samotnia, na Chojniku, przed schroniskiem Szrenica. To duże rozczarowanie, że nawet w tak nastrajających do refleksji i wyciszenia miejscach jak Kocioł Małego Stawu czy Szrenica znaleźli się amatorzy głośnego świętowania nadejścia Nowego Roku.
W rejonie szczytu Śnieżki ruch był spory. Nie zostały odnotowane wejścia zorganizowanych grup za co serdecznie dziękujemy, niestety pojedyncze osoby decydowały się na nocne wejście na szczyt.
W rejonie Szrenicy na szlakach przebywało dużo ludzi. Doszło do jednego incydentu fajerwerkowego, ukaranego mandatem.

Dziękujemy gospodarzom schronisk, którzy poparli naszą kampanię antyfajerwerkową oraz wszystkim turystom, osobom wypoczywającym w Karkonoszach, które zrezygnowały z huku petard i tym samym wyraziły swoje zrozumienie i przychylność na potrzeby świata zwierząt.
Podtrzymujemy nasz apel i prosimy o zachowanie tych dobrych uczuć i wrażliwości na potrzeby spokoju dla naszych podopiecznych na cały rok 2020.


30.12.2019
Już jutro Sylwester, dlatego apelujemy do wszystkich turystów oraz mieszkańców świętujących w tę wyjątkową noc w miejscowościach u podnóża Karkonoszy oraz w karkonoskich schroniskach, o zachowanie ciszy i nie strzelanie z fajerwerków! Przypominamy, że zgodnie z zapisami Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 1614, z późn. zm.) na terenie parków narodowych obowiązują zakazy używania źródeł światła o otwartym płomieniu, zakłócania ciszy i płoszenia zwierząt.

Przyłączcie się do wspólnej akcji KPN  i KRNAP zatytułowanej: W parku narodowym nie ma miejsca dla fajerwerków!
Aby was zinspirować do takiego działania wyśpiewaliśmy w imieniu zwierzów piosenkę Cichosza w wersji karkonoskiej - mamy nadzieję, że wpadnie Wam w ucho i będzie przypominać o naszym Apelu.
Bo po zmroku góry są zwierzów!