Opublikowano : 2021-01-14

UWAGA! Trudne warunki na szlakach w Karkonoszach

Od dwóch dni obserwujemy intensywne opady śniegu oraz silnie wiejący wiatr, którego podmuchy w rejonie Śnieżki osiągają nawet 100 km/h a w rejonie Szrenicy ok. 80 km/h.  Na najbliższe dni prognozy przewidują dalsze opady śniegu, wiatr będzie słabł. Temperatura na grzbiecie Karkonoszy  na  minusie nawet do -12°C, ale temperatura odczuwalna przy  wysokiej wilgotności powietrza wynosi ponad -23°C .
Warunki na szlakach turystycznych w Karkonoszach są trudne - szlaki nie są przetarte, mogą być przysypane nawianym śniegiem, czas ich przejścia jest dłuższy niż w warunkach letnich. Wymagają one przygotowania kondycyjnego oraz odpowiedniego wyposażenia (dobre buty, ochraniacze na buty, kije, raczki/raki, lub rakiety śnieżne, lub narty skiturowe, ubiór chroniący przed wiatrem i wychłodzeniem, naładowany telefon komórkowy z aplikacją RATUNEK, ew. power bank, czołówka, termos z ciepłym napojem, prowiant).  
Prosimy o sprawdzania aktualnych warunków pogodowych na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR, warunki na Śnieżce można śledzić na tej stronie www
Nie zalecamy wycieczek powyżej górnej granicy lasu turystom bez doświadczenia w poruszaniu się po górach w zimowych warunkach. 
Wszystkim życzymy rozsądnych decyzji co do wycieczek górskich w najbliższych dniach oraz pokory w stosunku do panujących warunków.Przypominamy, że informacje o zamkniętych szlakach są publikowane na stronie: kpnmab/ostrzezenia