Opublikowano : 2012-07-04

Szukając czterolistnej koniczynki...

W okolicy Polany pod Pielgrzymami, przy niebieskim szlaku turystycznym, możemy teraz obserwować kwitnącą koniczynę kasztanowatą Trifolium spadiceum. Jest to rzadki gatunek, występujący jedynie w górach (Sudetach i Karpatach) oraz na nielicznych stanowiskach w północno-wschodniej Polsce. Preferuje wilgotne, ubogie w wapń łąki i torfowiska. Na Dolnym Śląsku roślina ta posiada status gatunku wymierającego - zanika m.in. z powodu niekorzystnych zmian stosunków wodnych.

Koniczyna kasztanowata wyróżnia się ciekawym, dwubarwnym, walcowatym kwiatostanem - jego górna część jest koloru żółtego, natomiast dolna, po przekwitnięciu, przebarwia się na brązowo. Jak u wszystkich gatunków z rodziny bobowatych (dawniej motylkowatych), płatki w pojedynczym kwiecie posiadają oryginalne nazwy: dolne tworzą łódeczkę, boczne wiosełka (skrzydełka), a górny - żagielek. Kolejną wspólną cechą roślin z tej rodziny jest posiadanie brodawek korzeniowych, gdzie współżyjące z rośliną bakterie wiążą azot atmosferyczny.

Innym gatunkiem koniczyny, który możemy zobaczyć przy szlakach turystycznych, jest koniczyna biała (rozłogowa) Trifolium repens - ta roślina nie jest jednak pożądanym składnikiem górskiej flory, rozprzestrzenia się w miejscach pobytu człowieka, szczególne w miejscach wydeptywanych. Takie rośliny nazywamy gatunkami synantropijnymi.

 

L. Przewoźnik