13 września 2011 r. pracownicy Działu Ochrony Przyrody, Działu Udostępniania oraz Obwodów Ochronnych Karkonoskiego Parku Narodowego wzięli udział w szkoleniu „Monitoring i ochrona gatunków i siedlisk przyrodniczych”.
Podczas pierwszej, wykładowej części spotkania, eksperci Joanna Potocka i Marek Malicki przedstawili założenia, podstawy prawne i organizację monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych Natura 2000, a także wyniki monitoringu efektów wykonywanych zabiegów ochronnych łąk i hal oraz zagrożonych gatunków roślin w Karkonoskim Parku Narodowym.
Kolejna część szkolenia została przeprowadzona w terenie - tu uczestnicy, z pomocą prowadzących, mogli wykonać monitoring arniki górskiej oraz zapoznać się z metodyką monitoringu ekosystemów łąkowych czy górskich borów świerkowych. Podczas wspólnego wypełniania kart obserwacji wywiązały się ożywione, konstruktywne dyskusje na temat wskaźników przyjętych w metodykach oraz sposobu ich oceny.
Na zakończenie szkolenia, pracownik Parku Roman Rąpała zademonstrował również, w jaki sposób przeprowadza się monitoring zasiedlenia budek i skrzynek lęgowych przez ptaki, nietoperze i gryzonie z rodziny popielicowatych.
Wtorkowe warsztaty były już ostatnimi z cyklu szkoleń prowadzonych w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”, który Karkonoski Park Narodowy realizował wspólnie z Narodową Fundacją Ochrony Środowiska w latach 2009-2011.