Szkolenie „Zarządzanie ruchem turystycznym w Karkonoskim Parku Narodowym”
W dniu 11 października 2010 r. w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie odbyło się czwarte szkolenie dla pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”. Organizatorem szkolenia był Karkonoski Park Narodowy oraz Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska.
Tematyka poniedziałkowego spotkania dotyczyła zarządzania ruchem turystycznym w Karkonoskim Parku Narodowym. Szkolenie skierowane było przede wszystkim do pracowników służb terenowych KPN, a więc Straży Parku oraz konserwatorów, leśniczych i podleśniczych obwodów ochronnych. W spotkaniu wziął też udział Dyrektor KPN oraz specjaliści z Działu Udostępniania Parku, Działu Ochrony Przyrody oraz Pracowni GIS.
Program szkolenia podzielony był na część wykładową oraz warsztatową. Prowadzący szkolenie: dr Jacek Potocki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Górze, dr Małgorzata Pstrocka-Rak z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz dr Andrzej Dunajski z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawili kolejno prezentacje dotyczące społecznych aspektów udostępniania parków narodowych dla turystyki, wskaźników określania dopuszczalnego obciążenia ruchem turystycznym na obszarach parków narodowych oraz oddziaływania turystyki na środowisko przyrodnicze Karkonoszy.
Po wprowadzeniu uczestników w tematykę szkolenia, rozpoczęła się ożywiona dyskusja na temat sposobu udostępniania Karkonoskiego Parku Narodowego, mocnych i słabych stron obecnych rozwiązań, szans rozwoju turystyki na obszarze Parku, ale też zagrożeń z tego wynikających.
Istotnym punktem programu było ustalenie priorytetów w zakresie udostępniania Karkonoskiego Parku Narodowego dla turystyki i rekreacji, możliwych do wprowadzenia w życie w najbliższym czasie, jak również takich, których wdrożenie będzie wymagało wielu lat pracy.
Szkolenie było doskonałą okazją do wymiany poglądów, przedstawienia uwag i spostrzeżeń oraz zaproponowania rozwiązań przez pracowników na co dzień stykających się z problemami związanymi z ruchem turystycznym na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.