Opublikowano : 2014-10-28

Świetne lektury dla przyrodników i regionalistów czyli...

... ogłoszenie wyników XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej:)

Nagrody przyznano, przyszedł czas na ich uroczyste wręczenie. 

Dla przypomnienia, w tegorocznym Przeglądzie w kategorii „Informatory krajoznawcze i foldery” I miejsce zdobyła seria publikacji stanowiących materiały edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego:

- Przewodnik geoturystyczny po Karkonoskim Parku Narodowym autorstwa Roksany Knapik,
- Minerały polskich Karkonoszy autorstwa Roksany Knapik, Adama Szuszkiewicza i Romana Rybskiego,
- książeczka Lidii Przewoźnik Rośliny Karkonoskiego Parku Narodowego
- i Romana Rąpały Zwierzęta Karkonoszy.

Natomiast w kategorii „Albumy Krajoznawcze” III miejsce zdobył album Karkonoski Park Narodowy – Cztery pory roku.

Ale to nie jedyne publikacje z regionu, jakie zostały nagrodzone. Warto wspomnieć, że Wyróżnienie Prezesa Zarządu Głównego PTTK w XXIII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej otrzymała książka Zarys dziejów turystyki i przewodnictwa w Sudetach. 60 lat Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie" pod redakcją Andrzeja Mateusiaka. Można w niej przeczytać o twórcach sudeckiej turystyki, przepisach urzędowych dotyczących przewodników i tragarzy lektyk, kształtowaniu sieci turystycznych szlaków, zamkach sudeckich, Duchu Gór, szkle pamiątkowym, rozwoju sieci schronisk, etosie przewodnickim, profesorze „od czarownic” Will-Erichu Peuckercie i o wielu innych, fascynujących zjawiskach i postaciach związanych z rozwojem turystyki, zwłaszcza w Sudetach Zachodnich. Tekst urozmaicają przedstawienia kolorowych litografii, akwafort, stało i miedziorytów ukazujących sudeckie „perełki" turystyczne, jak i czarno-białe fotografie, dokumentujące omawiany temat.

Natomiast I miejsce (ex aequo z książką Andrzeja Karczmarzewskiego Świat Łemków. Etnograficzna podróż po Łemkowszczyźnie) w kategorii "Monografie i inne opracowania krajoznawcze" zdobyła publikacja Dzieje Kowar pod red. Wiesława Wereszczyńskiego.

Uroczyste ogłoszenie wyników Przeglądu odbyło się 24 października 2014 roku w Sali Niebieskiej Międzynarodowych Targów Poznańskich w trakcie Tour Salonu. Nagrody dla publikacji Karkonoskiego Parku Narodowego odebrał Dyrektor KPN dr inż. Andrzej Raj oraz Kierownik Stacji Monitoringowo-Badawczej KPN Roksana Knapik. W przypadku nagród dla pozostałych, wymienionych publikacji odebrał je przedstawiciel Związku Gmin Karkonoskich – Krzysztof Tęcza.

Cóż..., zapraszamy do wspaniałej lektury! Na jesienne wieczory będą jak miód dla każdego miłośnika przyrody i regionalisty:)