Dziś, 2 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł (Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych). Data ta upamiętnia podpisanie w dniu 2 lutego 1971 Konwencji Ramsarskiej, której celem jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów wodno-błotnych, mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego.
Na terenie Karkonoszy w 2009 r. ustanowiono Transgraniczny Obszar Ramsar o nazwie Krkonoše/Karkonosze subalpine peatbogs (Subalpejskie torfowiska w Karkonoszach), który obejmuje najcenniejsze torfowiska, znajdujące się m.in. na Równi pod Śnieżką, na Srebrnym Upłazie czy pod Sokolnikiem, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Jako osobne obszary na liście Ramsar torfowiska karkonoskie widniały już od 2002 r.
W bieżącym roku Karkonoski Park Narodowy planuje powiększenie obszaru Ramsar o strefę buforową torfowisk subalpejskich - wówczas powierzchnia obszaru wzrośnie do 186,5 ha.
Karkonoskie mokradła o tej porze roku przykryte są warstwą śniegu, ale warto przypomnieć sobie, jak wyglądają w swej pełnej krasie.