Fantazja, odwaga w kreowaniu, świetny zmysł przestrzenny, „czucie” estetyczne, znajomość tematu i iskierka „szaleństwa” to mikstura cech u architekta bardzo pożądanych. No i doświadczenie, które jednak nabywa się latami. I zapewne tylko jego zdobycie stoi jeszcze przed studentami Uniwersytetu Artystycznego z Poznania, którzy wraz z prof. Andrzejem Machowskim odwiedzili Karkonoski Park Narodowy w dniach 27-29 października tego roku. W ramach swych praktyk studenckich mają wykonać dla Parku projekty dwóch ekspozycji, tj. Ekspozycję historyczną oraz Ekspozycję przyrodniczą dopiero powstającego Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego - Pałac Sobieszów.
By zapoznać naszych Gości z historią ziemi, na której ów ośrodek ma funkcjonować, przygotowaliśmy dla nich specjalny program zwiedzania. W jego ramach studenci odwiedzili zamek Chojnik, czyli siedzibę rodową Schaffgotschów – potężnego śląskiego rodu, który na Chojniku zasiadał od XIV wieku aż do pożaru zamku w 1675 r., po którym zdecydowano o budowie nowej siedziby, czyli właśnie Pałacu w Sobieszowie. Wycieczkę poprowadziła kierownik Pracowni Naukowej KPN, geolog i przewodnik sudecki zarazem - Roksana Knapik, która zadbała, by młodzi adepci architektury dowiedzieli się także o roli, jaką dla ochrony przyrody, jej udostępniania oraz edukacji ekologicznej pełni KPN, jak i poznali wiele cennych gatunków flory i fauny Karkonoszy. Kasztelan Chojnika Andrzej Ciosański zwany „Jędrkiem” zafundował im zaś zajmującą opowieść z historii zamku. Po wędrówce w siedzibie KPN w Sobieszowie nasi Goście mieli okazję obejrzeć prezentację m.in. tę o klimacie w Karkonoszach autorstwa Kierownika Stacji Monitoringowo-Badawczej, klimatologa i geoinformatyka, Krzysztofa Krakowskiego.
Na drugi dzień studenci zawitali w pałacu w Sobieszowie, gdzie wykonali potrzebne im do pracy zdjęcia i rysunki. Odwiedziny w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze Cieplicach, po którym oprowadziła ich Elżbieta Łoźnikow zrobiły na nich wielkie wrażenie. W końcu nie na co dzień ogląda się teatralne podziemia, elementy scenografii czy teatralną garderobę! Opowieść o historii Schaffgotschów, którzy zbudowali ów teatr kontynuował już w Muzeum Przyrodniczym jego dyrektor Stanisław Firszt, który zaprowadził grupę m.in. do Wirtualnego Muzeum Fresków – jedynego tego typu Muzeum na Dolnym Śląsku.
W pobliskim pałacu Schaffgotschów wybudowanym pod koniec XVIII w., w którym znajduje się obecnie filia Politechniki Wrocławskiej studentów bardziej od Sali Błękitnej, Balowej czy Lustrzanej wręcz zachwyciła pracownia nazywana przez nich „Narnią”, a właściwie wejście do niej, przez... szafę!
Kontynuacją poznawania wizerunku architektonicznego regionu Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej były odwiedziny w pałacach w Bukowcu, Łomnicy, Wojanowie i Mysłakowicach, gdzie studenci mieli okazję poznać nie tylko niezwykłe historie owych obiektów, ale także związane z nimi wyjątkowo urokliwe założenia parkowe.
Jaki będzie owoc takiej objazdowej ekskursji? Ufamy, że dostarczyła tylu pozytywnie twórczych wrażeń, że pomysły na ekspozycje w powstającym Centrum Muzealno-Edukacyjnym KPN – Pałac Sobieszów okażą się strzałem w dziesiątkę.
Serdecznie dziękujemy za wizytę!