Centrum Muzealno – Edukacyjne – Pałac Sobieszów pod lupą Społecznego Komitetu Odbudowy.
W piątek 20 lutego 2015 r., odbyło się w siedzibie Karkonoskiego Parku Narodowego przy ulicy Chałubińskiego 23, posiedzenie Społecznego Komitetu Odbudowy Pałacu w Sobieszowie na które przybyło sześciu z siedmiu członków Komitetu.
Komitet został powołany do życia w październiku 2013 r. przez dyrektora Parku i składa się przede wszystkim z przedstawicieli jednostek finansów publicznych w osobach: Ivo Łaborewicz – Kierownik Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, Stanisław Firszt – dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach, Wojciech Kapałczyński – Wojewódzki Konserwator Zabytków Delegatury w Jeleniej Górze, Krzystof R. Mazurski – prof. dr hab. miłośnik i piewca przyrody, autor wielu publikacji krajoznawczych, Elisabeth von Küster – właścicielka Pałacu Łomnica, Janusz Korzeń – urbanista, architekt, redaktor naczelny Karkonoszy, Janusz Wojtas – Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa.
Na posiedzeniu przedstawiona została koncepcja pokonkursowa w formie prezentacji przez Pracownię Architektury 1997 z Poznania w osobach: Krzysztof Frąckowiak i Katarzyna Weiss.
Na początku posiedzenia dzięki prezentacji, członkowie Komitetu mogli się dowiedzieć o dotychczasowych dokonaniach Pracowni Architektonicznej m.in. przebudowie Narodowego Banku Polskiego w Łodzi i w Warszawie, budowy nowej siedziby telewizji polskiej odział w Poznaniu, budowie Kolegium Europejskiego im. Jana Pawła II w Gnieźnie czy Uniwersytetu Adama Mickiewicza – Kolegium w Pile. Projekty te dotyczyły zarówno budynków nowych jak i zabytków, gdzie rolą pracowni było przystosowanie tych obiektów do pełnienia nowych funkcji, często edukacyjnych z zachowaniem i dbałością o detal architektoniczny i w uzgodnieniu z służbami konserwatorskimi.
Następnie przedstawiono koncepcję architektoniczno-rewitalizacyjną Centrum Muzealno – Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego Pałac Sobieszów.
Nie jest to jednak tylko Pałac, ale całe założenie pałacowe w skład, którego wchodzą:
Budynek główny – były pałac Schaffgotschów, usytuowany przy ulicy Cieplickiej 196, o powierzchni użytkowej 1.639,10 m2 .
Budynek byłej sali gimnastycznej, usytuowany przy ulicy Cieplickiej 196, o powierzchni użytkowej 1.002 m2 (zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków, budynek ten przeznaczony jest do rozbiórki).
Budynek mały dozorcy, usytuowany przy ulicy Cieplickiej196, o powierzchni 55,57 m2.
Wielka stajnia z budynkiem stangreta (budynek mieszkalno – użytkowy), usytuowany przy ulicy Karkonoskiej 4, o powierzchni 1.761,80 m2.
Zespół garaży, usytuowany przy ulicy Karkonoskiej 4, o powierzchni użytkowej 305,00 m2 (zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków budynki te przeznaczony są do rozbiórki).
Magazyn - spichlerz usytuowany przy ulicy Karkonoskiej 4, o powierzchni użytkowej 1.190,00 m2
Budynek mieszkalno – użytkowy o powierzchni użytkowej 669,00 m2 usytuowany przy ulicy Karkonoskiej 3.
Dom zarządcy (była bursa) o powierzchni użytkowej 2.033,00 m2 usytuowany przy ulicy Karkonoskiej 3.
Kolejne posiedzenia będą zwoływane na bieżąco w miarę postępu prac.