Odwiedziliśmy niedawno KRNAP i dzięki uprzejmości pracowników czeskiego parku mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska sposobowi ochrony młodych odnowień leśnych przed zimowym zgryzaniem przez zwierzynę.
Otóż na całym terenie czeskiego parku zbudowano w lasach kilka zagród, do których co roku na jesieni (październik/listopad) zaganiane są wszystkie jelenie schodzące na zimowanie w doliny. Do wiosny są one dokarmiane przez pracowników KRNAP, a w marcu lub kwietniu, w zależności od tego, kiedy zanika pokrywa śnieżna w górach, zwierzęta są uwalniane i wracają do swoich naturalnych ostoi.
Jako pokarmu używa się sianokiszonek z dodatkiem owsa, buraków cukrowych i kasztanów, a jako źrodła soli używa się pęków zasuszonych gałązek krzewów i drzew (np. wierzby) maczanych w solance (tzw. liściarka).
Widoczne na zdjęciach zwierzęta podglądaliśmy z ukrycia na terenie leśnictwa Horni Maršov we wschodnich Karkonoszach. Opiekunowie na czas wizyty zwierząt chowają się w specjalnym schronie, aby nie przyzwyczajać jeleni do obecności ludzi. W tej zagrodzie mają aż 60 sztuk zwierząt, a w tym 10 byków.
Część zwierząt widocznych na zdjęciach ma założone na szyje nadajniki radiowe, które służą do telemetrycznego badania migracji jeleni na terenie gór.
Fotografie: M. Dobrowolski, M. Kroczek, L. Przewoźnik