Warsztaty śnieżne w Tatrach
W dniach 16-18 marca w Tatrach odbyły się II Warsztaty metod badań śniegu i bezpieczeństwa zimowego, w których udział wzięli również pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Podczas części referatowej dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji m.in. na temat wyników badań budowy i zmian pokrywy śnieżnej w Tatrach, w Górach Izerskich i na Spitsbergenie, oraz modelowania potencjalnych zasięgów lawin w Karpatach i Sudetach.
W trakcie części warsztatowej słuchaliśmy uważnie wszystkich wskazówek na temat bezpiecznego poruszania się zimą w górach oraz oznaczania fizykochemicznych cech pokrywy śnieżnej. W trakcie krótkiego wyjścia terenowego zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem Stacji Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Stacji Badań Niwalnych IMGW na Hali Gąsienicowej, przedstawionym przez jej pracowników.
Pierwsze warsztaty śnieżne odbyły się w 2010 roku na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w schronisku „Samotnia”. W spotkaniach tych biorą udział osoby czynnie zajmujące się badaniami śniegu oraz bezpieczeństwa zimowego, a także praktycy wykorzystujący takie wyniki badań, m.in. pracownicy parków narodowych. W 2012 roku warsztaty odbędą się prawdopodobnie ponownie w Karkonoszach.