„Drewno proste, nielakierowane” - tak 5 stycznia 1887 r. praski urząd celny, sklasyfikował przesyłkę zawierającą narty, które z Norwegii zamówił niejaki Josef Rössler – założyciel pierwszego w Europie, poza Skandynawią, klubu narciarskiego.
W Karkonoszach co najmniej od XVI w. do poruszania się w głębokim śniegu używano karpli (rakiet śnieżnych). Pewne wzmianki o stosowaniu przez mieszkańców bud pasterskich w Karkonoszach „uformowanych w kształcie płóz sań podeszw, które są przywiązane do stóp” pochodzą z opisu Karkonoszy z 1805 r., przypuszczalnie dotyczą jednak jakiegoś rodzaju karpli.
Pewne jest natomiast, że w 1861 r. w Szklarskiej Porębie powstało towarzystwo sportowe. Jego założyciel - Franz Pohl (1813-1884), znakomity technolog hutnictwa szkła, który rozwinął i udoskonalił technikę wytwarzania szkieł „millefiori” - ”tysiąca kwiatów”, dyrektor tamtejszej huty „Józefiny”, w latach 40. XIX w. miał sobie przywieźć z Berlina mające ok 1 m długości i 15 cm szerokości „deski”, z przodu lekko zagięte ku górze, przywiązywane do butów rzemieniami. I ponoć pomykał na nich w okolicach Szklarskiej Poręby i Harrachova. Innym musiało się spodobać, bo pod koniec lat 80. XIX w. narciarstwo w Karkonoszach cieszyło się już sporą popularnością.