Opublikowano : 2014-04-03

Rozpoczęło się wiosenne tajanie pokrywy śnieżnej

W trakcie mijającego sezonu zimowego, który był wyjątkowo ciepły i suchy, wysoko w górach wytworzyła się  pokrywa śnieżna o miąższości mniejszej od przeciętnej. Maksymalne miąższości pokrywy śnieżnej (powyżej 100cm) obserwowaliśmy na początku grudnia 2013r., następnie przez wiele dni opadów było niewiele.Dopiero w dniu 23.03.2014r. obszar Karkonoszy znalazł się pod wpływem aktywnego niżu znad Morza Norewskiego z pofalowanym frontem atmosferycznym, który spowodował opady śniegu - w ciągu 3 dni spadło go miejscami nawet do 50cm. Po tym krótkotrwałym okresie ochłodzenia i opadów nastąpiło gwałtowne ocieplenie, które rozpoczęło wiosenne tajanie pokrywy śnieżnej.

Miąższość pokrywy śnieżnej w strefie górnej granicy lasu wynosi obecnie 50-100cm, choć występują także mniejsca, gdzie pokrywa śnieżna jest już poprzerywana i nieciągła. Temperatura w całym profilu pokrywy śnieżnej wynosi już 0oC, co oznacza, że każdy następny przychód energii do pokrywy śnieżnej jest zużywany na jej tajanie. Gęstość ogólna pokrywy śnieżnej wynosi obecnie 280 - 460 kg/m3. Na koniec marca i początek kwietnia przypada okres, w którym obserwuje się największy zapas wody w pokrywie śnieżnej,  w chwili obecnej w strefie górnej granicy lasu wynosi on 200-400 mm.

W profilu pokrywy śnieżnej występują warstwy lodoszreni, które po zwilżeniu wodą pochodzącą z tajania nadległych warstw mogą stać się dla nich warstwami poślizgowymi i spowodować wystąpienie lawin śniegu mokrego, które są częstym zjawiskiem obserwowanym na wiosnę w karkonoskich kotłach polodowcowych i niszach niwalnych.  Z tego powodu część szlaków turystycznych prowadzących przez obszary zagrożone nadal pozostaje zamkniętych dla ruchu turystycznego, mimo że  warunki do uprawiania turystyki poprawiają się z każdym dniem, w związku z czym apelujemy o stosowanie się do znaków umieszczonych w terenie i nie wchodzenie na zamknięte odcinki szlaków turystycznych.

Informację przygotował Krzysztof Krakowski

Informacje o rozwoju pokrywy śnieżnej w sezonie zimowym 2013/2014 znajdą Państwo również w poniższych artykułach:

Zima w górach po przejściu orkanu "Ksawery"  2013-12-09

Zima mało śnieżna, ale zawsze piękna 2014-01-28

Lawiny w bezśnieżne zimy? 2014-02-27

W pokrywie śnieżnej wiosny jeszcze nie widać 2014-03-11