Opublikowano : 2021-04-19

Rok po pożarze w Biebrzańskim PN

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. 21 kwietnia 2020 r. na profilu Ojcowskiego Parku Narodowego pojawiły się ważne dla nas słowa: „Dzisiaj wszyscy jesteśmy pracownikami Biebrzańskiego Parku Narodowego. Od kilku dni ogień trawi serce Parku - sanktuarium tamtejszej przyrody”. Udostępniany wielokrotnie ten, i podobne posty na profilach wszystkich PPN, były dla nas wsparciem i otuchą w tamtym tragicznym czasie. Mamy wrażenie, że w obliczu straty, Polacy wtedy docenili wartość unikalnej przyrody w parkach narodowych. Społeczeństwo dało temu wyraz w internecie oraz w zbiórce na Ochotnicze Straże Pożarne.
Dziękując za Waszą wrażliwość i przyjaźń, w rocznicę pożaru, chcemy prosić o wspólną małą akcję „Stop  wypalaniu traw”. Zapraszamy do opublikowania na Państwa mediach społecznościowych w dniu 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu pożaru nad Biebrzą, załączonych grafik. Źródło grafik podano w nazwach plików.
Propozycja tekstu:
19 kwietnia 2020 roku stanął w ogniu Biebrzański Park Narodowy, największy park narodowy w Polsce. Pożar strawił ponad 5,5 tysięcy hektarów bagiennych łąk i lasów. Tysiące osób walczyło przez 7 dni z ogniem, który niszczył przyrodę, lęgi ptaków, palił drobne zwierzęta i zagroził bezpieczeństwu ludzi i domostw.
Każdego roku pożary pustoszą Polskę, która w ich liczbie ma niechlubne, 3 miejsce w UE, po Portugalii i Hiszpanii. Najwięcej podpaleń traw jest wiosną.
Wszystkie polskie parki narodowe są dziś razem.
Apelujemy: Stop ogniowi i wypalaniu traw. To zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i polskiej przyrody.
Stop pożarom traw - KG PSP
 
Dziękuję i pozdrawiam.
 
Z poważaniem,
Artur Wiatr
dyrektor
 
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
tel: (+48) 857 383 000
www.biebrza.org.pl