Rok 2011 obfitował w wiele zdarzeń, przede wszystkim był to pierwszy rok działalności naszej nowej – starej jednostki. Miejsce znane jako Szkółka leśna KPN zmieniła nazwę na Karkonoski Bank Genów. Wraz ze zmianą nazwy nastąpiło rozszerzenie zadań i kompetencji naszej instytucji. Do dotychczasowego profilu, czyli produkcji wysokiej jakości sadzonek drzew i krzewów leśnych dodana została hodowla gatunków roślin zielnych oraz krzewów i krzewinek. Rok 2011 był przede wszystkim rokiem wielkiej modernizacji oraz dosprzętowienia infrastruktury szkółkarskiej. W ramach modernizacji przebudowano system deszczujący szkółki, zmodernizowano namioty-tunele szkółkarskie, wybudowano nowoczesną szklarnię. Zapoczątkowana została adaptacja sztucznego torfowiska, które w przyszłości będzie stanowić miejsce hodowli gatunków torfowiskowych z terenu Sudetów.
Należy podkreślić, że tak głęboka modernizacja nie byłaby możliwa gdyby nie środki unijne pozyskane w ramach projektu „Ochrona najcenniejszych gatunków flory Karkonoskiego Parku Narodowego - Żywy Bank Genów Jagniątków”
Rok 2011 to również intensywne prace hodowlane zarówno związane z hodowlą sadzonek drzew i krzewów leśnych, jak również związane ze zbiorami nasion oraz hodowlą roślin zielnych i krzewinek.
Już w styczniu ubiegłego roku dokonano zbioru szyszek sosny zwyczajnej z drzew zachowawczych zlokalizowanych w okolicach Wodospadu Szklarka.
Okresy wiosenny oraz jesienny były czasem produkcji materiału sadzeniowego. W ramach prac szkółkarskich zadoniczkowano przeszło 130 000 szt. sadzonek jodły, jarzębu pospolitego, buka, czereśni oraz drzew i krzewów innych gatunków.
Ze szczególną pieczołowitością dbaliśmy zarówno o wyprodukowany materiał sadzeniowy (poddając go kilkukrotnemu pieleniu), jak i o szczepy jodły zgromadzone na Plantacjach Zachowawczych. Należy zaznaczyć że w roku 2011 wykonana została pielęgnacja oraz nawożenie szczepów zgromadzonych na plantacjach.
Wykonane zostały prace z zakresu zbioru nasion oraz monitoringu populacji gatunków objętych wspomnianym programem. Zbiór został przeprowadzony zarówno na stanowiskach naturalnych jak również na stanowiskach ex situ. Zbiorem zostało objętych niemal 50 gatunków roślin. Zebrane nasiona służą do prac związanych z rozmnażaniem, określenia parametrów nasion oraz doborem odpowiedniej metody stratyfikacji.
W ramach realizowanych prac przeprowadzone zostały działania związane z zasileniem populacji skalnicy śnieżnej zlokalizowanej na stanowiskach w Małym Śnieżnym Kotle. Przeprowadzony został podsiew nasion. W stosunku do tego gatunku prowadzone były również pomiary morfologiczne osobników zarówno na stanowiskach naturalnych, jak i na osobnikach zblokowanych w różnych wariantach oświetlenia w ramach doświadczenia założonego przez dr Piotra Robakowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (lokalizacja układu doświadczalnego - teren szkółki).
W ramach prac związanych z hodowlą rzadkich i zagrożonych gatunków flory wyhodowanych zostało przeszło 2000 szt. sadzonek roślin zielnych i krzewinek.
W minionym roku prowadzone były również praktyki studenckie, w których brało udział troje studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (1 miesiąc) oraz student Wydziału Leśnego z Hiszpanii (3 miesiące).
Prowadzone były również praktyki zawodowe dla uczniów Technikum Leśnego w Sobieszowie .
Przeprowadzonych zostało wiele działań edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych.
Ekspozycja poświęcona Karkonoskiemu Bankowi Genów zaprezentowana została w ramach licznych imprez, takich jak Festyn Edukacyjny w Tharandt czy Targi Poleko w Poznaniu i innych.