Active turism

  1. Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego wytyczonych jest niemal 120 km oznakowanych szlaków pieszych oraz ścieżek edukacyjnych, dostępnych całorocznie do uprawiania turystyki pieszej. Należy pamiętać o zmianie przebiegu niektórych odcinków szlaków w okresie zimowych z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa ich letnich przebiegów (np. przejście pomiędzy Schroniskiem PTTK Strzecha Akademicka a Kopą, przejście nad Kotłami Małego i Wielkiego Stawu, obejście Wielkiego Szyszaka) oraz zamykanie wielu odcinków szlaków na czas zimy z uwagi na zagrożenia bezpieczeństwa – lawiny (np. część szlaku zielonego w Małym i Wielkim Śnieżnym Kotle, część szlaku czerwonego przez Kocioł Łomniczki, część szlaku żółtego przez Biały Jar). Niektóre części szlaków sa również zamykane w okresie wiosennym dla ochrony miejsc przebywania i rozrodu ptaków. Trzeba to uwzględnić w planowaniu turystyki na terenie KPN.
  2. Wszystkie szlaki piesze (z uwzględnieniem odcinków zamkniętych zimą i wiosną oraz  zimowych przebiegów) są również dostępny dla narciarzy śladowych i ski-tourowych.
  3. Narciarstwo zjazdowe i snowboard na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego można uprawiać wyłącznie na zorganizowanych terenach narciarskich w Karpaczu (rejon Kopy i Hali Złotówka – około 6 km tras narciarskich, 8 kolei linowych i wyciagów orczykowych) i Szklarskiej Poręby (rejon Szrenicy i Hali Szrenickiej – okoo 12 km nartostrad, 8 kolei linowych i wyciagów orczykowych).
  4. Rowerem na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego można poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach i drogach wewnętrznych. Są to następujące lokalizacje: I Droga Sudecka, górna i dolna droga wewnętrzna w rejonie Góry Szerzawy i Kopistej, szlak niebieski od Przesieki i Borowic do Przełęczy Karkonoskiej, Droga Urszuli, szlak czerwony do Schroniska PTTK Nad Łomniczką oraz droga wewnątrzna pod Chojnikiem (przy miejskim centrum aktywności w Sobieszowie). Rowerem na Śnieżkę lub Szrenicę można pojechać wyłącznie w ramach zorganizowanej imprezy rekreacyjno-sportowej.  
  5. Konno (wierzchem lub saniami) można wybrać się na I Drogę Sudecką, do Schroniska PTTK Nad Łomniczką lub na Drogę Urszuli.
  6. Na nartorolkach, rolkach, nartach biegowych można pojeździć na drodze wewnątrznej pod Chojnikiem (przy miejskim centrum aktywności w Sobieszowie), z kijkami nordic wolking można pochodzić na specjalnych trzech trasach do tego przygotowanych w Jeleniej Górze-Jagniątkowie.
  7. Dla amatorów sportów ekstremalnych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest stanowisko dla startów paralotni (pod szczytem Kopy) i tereny udostępnione dla szkoleń w poruszaniu się po trudnym terenie górskich (rejon Kotła Małego Stawu oraz Wielkiego Śnieżnego Kotła) – obydwie aktywności za specjalnym zezwoleniem i opłatą!
  8. Osoby niepełnosprawne (na wózkach) mogą bez żadnego problemu zwiedzić Wodospad Szklarki, a także znaleźć się na wysokogórskiej ścieżce na wysokości około 1400 m npm. u podnóża Śnieżką (pomiędzy górną stacją kolei linowej na Kopę a Schroniskiem Dom Śląski).
  9. Do dobrego zaplanowania i bezpiecznej realizacji aktywnego wypoczynku w górach niezbędne jest dobre przygotowanie kondycyjne oraz posiadanie niezbędnego wyposażenia, a także aktualna, szczegółowa mapa turystyczna. Ważne informacje zawarte są w zakładkach „Zasady udostępniania” i „Zasady bezpieczeństwa”.
 
Szczegóły znajdziesz na:
http://bip.kpnmab.pl/public/get_file_contents.php?id=175117
http://bip.kpnmab.pl/public/get_file_contents.php?id=167222
http://geoportal.kpnmab.pl/imap/
http://sudetylift.com.pl
http://kopa.com.pl