Przed „Rokiem Orzesznicy” – czyli poprzednie lata programu: rok 2010 i 2011
Od 2010 roku Karkonoski Park Narodowy prowadzi specjalny program edukacyjny, który ma na celu przybliżyć społeczeństwu wiedzę o najciekawszych i najcenniejszych gatunkach zwierząt żyjących w Karkonoszach. Zwyczajowo przyjęliśmy, że w dzień rocznicy utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego – czyli 16 stycznia (utworzenie KPN 1959 r.) będziemy ogłaszać nad jakim gatunkiem obieramy patronat w danym roku.
Program zaczynaliśmy od najmniejszej europejskiej sowy - czyli sóweczki Glaucidium passerinum (L., 1758). W kolejnym 2011 roku postanowiliśmy zwrócić Państwu uwagę na wyjątkowy gatunek ptaka jakim jest cietrzew Tetrao tetrix (L., 1758). Te dwa lata zaowocowały wzmożonym zainteresowaniem społeczeństwa – nie tylko w odniesieniu do prezentowanych gatunków ale także do całej karkonoskiej fauny (co napawa nas radością i pozwala optymistycznie spoglądać w przyszłość).
Dużym osiągnięciem było zrealizowanie dwóch wyjątkowych wystaw fotograficznych w pełni poświęconych sóweczce i cietrzewiowi. Do udziału w wystawie „Rok Sóweczki” Karkonoski Park Narodowy zaprosił fotografów przyrody: Krzysztof Belik, Marcin Dyduch, Grzegorz Jędro, Marcin Karetta, Renata i Marek Kosińscy, Grzegorz Leśniewski, Mateusz Matysiak, Krzysztof Onikijuk, Cezary Pióro, Roman Rąpała, Artur Tabor, Krzysztof Żarkowski, którzy w szczególny, wyjątkowy i piękny sposób potrafili pokazać naturalne oblicze gatunku. Wśród 12 autorów również znalazły się bardzo znane nazwiska wybitnych i czołowych fotografów polskiej przyrody. W kolejnym sezonie zaprezentowaliśmy wystawę fotograficzną pt. „Rok Cietrzewia”, którą jeszcze można oglądać do 29.02.2012 r. w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie. Autorzy: Grzegorz Leśniewski, Libor Dostál i Artur Homan poprzez zdjęcia w interesujący sposób przedstawili na wystawie biologię, zachowania godowe, charakterystyczne cechy cietrzewia o różnych porach roku w środowisku naturalnym. Wystawę „Rok Cietrzewia” zrealizowaliśmy w ramach projektu „Jedne góry, jedne lasy” PL.3.22/3.3.01/10.02209, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.