Opublikowano : 2013-10-24

Porozumienie o współpracy naukowej z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu

23 października 2013r. we Wrocławiu, podczas plenarnego posiedzenia Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego, miało miejsce uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy naukowej pomiędzy Karkonoskim Parkiem Narodowym oraz Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Przedmiotem porozumienia, które ze strony uczelni podpisał rektor prof. Roman Kołacz a ze strony Karkonoskiego Parku Narodowego dyrektor Andrzej Raj, jest współpraca, wymiana doświadczeń w sferze nauki i edukacji oraz prowadzenie wspólnych przedsięwzięć. Do jej podpisania doszło dzięki zaangażowaniu prof. Aliny Wieliczko – prorektor ds. współpracy z zagranicą i regionem.

– Dzisiejsze porozumienie to jedynie sformalizowanie współpracy, która trwa od początku istnienia parku. Gdyby nie profesorowie tej uczelni, nie byłoby parku – to oni zostawili w nim swoje ślady, to oni dzielili się wiedzą, wytyczali standardy ochrony przyrody – powiedział dr Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Dzięki porozumieniu wytyczone zostały ramy współpracy – od realizacji wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych, edukacyjnych i dydaktycznych, w tym na przykład praktyk i obozów naukowych, po organizację Stacji Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego.

Związki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z Karkonoszami i z Karkonoskim Parkiem Narodowym rozpoczęły się niemal natychmiast po II wojnie światowej. Pionierami badań przyrody Karkonoszy byli profesorowie tej uczelni, m.in. Stanisław Tołpa. Obecnie zainteresowania zespołów badawczych koncentrują się na rozpoznaniu udziału czynników naturalnych oraz antropogenicznych w przemianach obserwowanych we wszystkich komponentach środowiska. To ocena wpływu człowieka, ruchu turystycznego, infrastruktury narciarskiej, hotelarskiej oraz globalnych i regionalnych zmian klimatycznych na przyrodę Karkonoszy.

Rektor, składając podpis pod dokumentem, podkreślał dotychczasową owocną współpracę. – Park to fantastyczny poligon dla naszych naukowców. Mam nadzieję, że współpraca będzie się dalej rozwijała.