W tym roku na terenie Karkonoskiego Parku, w ramach dwóch projektów naukowych zleconych przez Karkonoski Park Narodowy, szczegółowo przyglądamy się porostom.
Pierwszy z tematów dotyczy monitoringu porostów na specjalnie wyznaczonych powierzchniach na Czarnym Grzbiecie. Ma on odpowiedzieć na pytanie, jak przebiega regeneracja roślinności, po rozebraniu w 2003 roku dużej ilości kopczyków ustawianych tam przez turystów. Przypominamy, że ustawianie kopczyków z fragmentów skał prowadziło tam do degradacji m.in. cennych gruntów strukturalnych, które wykształciły się na Czarnym Grzbiecie w warunkach zimnego klimatu. Zadanie to realizuje dr Maria Kossowska z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyniki tych badań uzupełni, prowadzony przez dr Krzysztofa Parzócha z Uniwersytetu Wrocławskiego, monitoring geomorfologiczny. Dzięki niemu będziemy wiedzieć czy grunty strukturalne na Czarnym Grzbiecie są wciąż aktywne, tzn. czy wciąż zachodzi tam segregacja materiału skalnego na skutek wielokrotnego przemarzania.
Drugi z projektów to monitoring stanu atmosfery na podstawie porostów jako biowskaźników. Nie od dziś wiadomo, że są to organizmy bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, dlatego też analiza gatunków porostów na regularnie rozmieszczonych powierzchniach w ekosystemach leśnych KPN da nam odpowiedź jaki jest stan powietrza w Karkonoszach. Projekt ten jest realizowany przez zespół prof. dr hab. Wiesława Fałtynowicza z Uniwersytetu Wrocławskiego.