Żeby pamiętać, żeby się dowiedzieć, żeby sobie uświadomić, żeby zrozumieć, żeby przekazać, żeby... Powodów stawiania pomników i tablic pamiątkowych może być bez liku. Dnia 30 listopada 2014 r. na Placu Piastowskim w Cieplicach - słynnym uzdrowisku pod Karkonoszami, będącym dzisiaj częścią Jeleniej Góry stanął postument z logo i historycznymi nazwami Cieplic. Pomysłodawcami i realizatorami projektu byli Alicja i Janusz Szklarscy oraz wykonawca pomnika Tadeusz Jaczun. Głównymi sponsorami postumentu są Państwo A.J. Szklarscy oraz B.T. Jaczunowie.
I znów przypomniano sobie legendę o tym, jak to książę Bolesław Wysoki raniąc jelenia podczas polowania zobaczył cud – zwierzę odzyskało siły przy... źródle, przy którym książę miał potem wznieść myśliwski dworek. Wszelako poświadczone historycznie początki Cieplic sięgają drugiej połowy XIII w. i wiadomo, że już wtedy znane były tutejsze ciepłe źródła, od których ukuto zresztą nazwy Cieplic: Bad Warmbrunn, Villa Warmbrona, Callidus fons czy Cheplewode.
To właśnie do owych wód z czasem zaczęły przybywać coraz liczniejsze tłumy kuracjuszy, jak i zwykłych wycieczkowiczów. Uzdrowisko odwiedziła m.in. królowa Marysieńka Sobieska, Johann Wolfgang Goethe, król pruski Fryderyk Wilhelm III z żoną, John Quincy Adams późniejszy prezydent USA, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki czy Izabella Czartoryska, która swój pobyt pod Karkonoszami opisała potem w pamiętniku podróżnym Dyliżansem przez Śląsk. Nie tylko dla niej, ale i dla wielu innych bawiących tu osób pobyt w Cieplicach stał się inspiracją do poznania Karkonoszy, których dumny grzbiet wspaniale widoczny jest z wielu miejsc uzdrowiska.