Opublikowano : 2019-10-16

Otwarty szlak zielony od Pielgrzymów do Odrodzenia

Szlak zielony od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie został oficjalnie otwarty. Wyremontowaliśmy jeszcze docinek czerwonego od skrzyżowania z zielonym do samego schroniska Odrodzenie. Remont szlaku zielonego pochłonął 2 miliony złotych. To w sumie 4,6 km bardzo trudnego do wykonania odcinka.  Kładki, ktorych jest ponad kilometr zostały wybudowane na nacisk 500 kg na metr kwadratowy. 
-Z góry, jak się idzie, nie widać pali dębowych, które zagłębiliśmy w torfowowisko nawet na metr. Legary są co dwa metry- mówi projektant i inżynier nadzoru Adam Kędziorek.  - To nie jest dla turystów, których przecież nie będzie 500 kilogramów na każdym metrze kwadratowym, ale leży tutaj zimą nawet 3 metry śniegu. Te kładki mają to wytrzymać.
Kładki mają też specjalnie nachylone słupy w miejscach narażonych na lawiny. Mają przyjąć impet śniegu. Są tam też dwa mostki   
Dziękujemy za świetną robotę przy remoncie- nasi specjaliści: Anna Mitek, Michał Makowski, projektant i inżynier nadzoru Adam Kędziorek, wykonawca PPHU „TRAPER” Maciej Biesek, pracownicy KPN: Joanna Kuś, Krzysztof Bisaga i wielu innych spisali się na medal. Wstęgę przecięli: dyrektor KPN Andrzej Raj, burmistrz Karpacza Radosław Jęcek oraz przedstawiciel gminy Podgórzy, Kornel Olbrycht. Byli też obecni przedstawiciele PTTK: Krzysztof Tęcza oraz Andrzej Mateusiak i naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR Sławomir Czubak.   
- Mamy nadzieję, że turystom ten szlak się spodoba - mówi dyrektor KPN, Andrzej Raj. - Przyrodzie na pewno będzie służył lepiej niż przed remontem. Nie powinien być rozdeptywany, czyli oddziaływanie ludzi na wiszące torfowiska i ich unikalną przyrodę powinno być mniejsze.