Oskrzelka rynienkowata, chrobotek palczasty, czarniaczek alpejski, krążniczka stopiona, pustułka rurkowata, rozsypek srebrzysty..., czysta poezja, nieprawdaż? Te piękne, niezwykle obrazowe nazwy dotyczą porostów - małych organizmów, które spotkać można w prawie wszystkich ekosystemach i zbiorowiskach roślinnych. Nie znajdzie się ich jedynie na łąkach, w wodzie oraz w miejscach silnie zanieczyszczonych. Ich plecha, czyli ciało to zwarta struktura o pełnych fantazji kształtach i barwach, i zazwyczaj skomplikowanej budowie wewnętrznej.
Po polskiej stronie Karkonoszy odnaleziono... ok. 630 gatunków porostów! Najliczniejszą pośród nich grupą są porosty naskalne (ponad 300 gatunków), znacznie mniej jest porostów nadrzewnych, naziemnych, wreszcie takich, które występują na martwym drewnie.
I właśnie porosty wszystkich grup siedliskowych i różnej budowy plechy są bohaterami nowych publikacji edukacyjnych KPN. Dwa opracowania: Porosty jako biowskaźniki zmian w środowisku Karkonoszy oraz Monitoring porostów w Karkonoskim Parku Narodowym są autorstwa wielkiego pasjonata i znawcy porostów - prof. Wiesława Fałtynowicza, który od lat prowadzi w Karkonoszach badania i warsztaty „porostowe” dla nauczycieli i nie tylko. Autorką Atlasu porostów Karkonoszy jest zaś dr Maria Kossowska. Książeczki zawierają mnóstwo kolorowych fotografii ułatwiających rozpoznanie w terenie określonych porostów (podobne zadanie spełniają ustawione nie tak dawno na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego tablice informacyjne dotyczące porostów).
Publikacje dostępne są w ośrodkach edukacyjnych KPN w Karpaczu i Szklarskiej Porębie oraz w siedzibie Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze.