Opublikowano : 2012-01-12

Nowości wydawnicze KPN - tym razem o geologii

Z przyjemnością informujemy, że pod koniec 2011 roku Karkonoski Park Narodowy opracował i wydał nowe wydawnictwa popularyzujące walory geologiczne, geomorfologiczne i mineralogiczne Karkonoszy. Oto nasze nowe tytuły:

1. „Przewodnik geoturystyczny po Karkonoskim Parku Narodowym. II wydanie” – wersja polska i angielska - jest to drugie wydaniepublikacji „Przewodnik geoturystyczny po Karkonoskim Parku Narodowym’, która opisuje 20 najcenniejszych geostanowisk Karkonoskiego Parku Narodowego. Przewodnik został wydany po raz pierwszy w 2008 roku i spotkał się z przychylnymi recenzjami. W II wydaniu zwiększyliśmy ilość stron oraz nanieśliśmy kilka poprawek. Nowością jest wersja angielska.

 

 2. Książka „Minerały polskich Karkonoszy” - wersja polska i angielska – jest to nowa pozycja, która prezentuje w języku polskim i angielskim bogactwo świata minerałów polskich Karkonoszy. Na jej treść składają się wstęp, zawierający ogólną charakterystykę mineralogiczną Karkonoszy oraz historię górnictwa i poszukiwań minerałów, a następnie ilustrowane opisy poszczególnych minerałów.

 

 3. Atlas „Georóżnorodność oraz geoturystyczne atrakcje Karkonoskiego Parku Narodowego i otuliny” – jest to nowa pozycja, oferująca przekrojowo zaprezentowane zagadnienia związane z georóżnorodnością Karkonoszy. W pierwszej części atlasu znajduje się charakterystyka georóżnorodności Karkonoszy. Na kolejnych stronach zamieszczonych zostało11arkuszy mapy geoturystycznej Karkonoskiego Parku Narodowego i jego otuliny w skali 1:25000. Na taką mapę składa się podkład geologiczny, sieć szlaków turystycznych, ścieżki geoturystyczne, ważniejsze obiekty turystyczne oraz geostanowiska. W dalszej części publikacji zamieszczono opisy 10 ścieżek geoturystycznych oraz 50 geostanowisk, ilustrowane fotografiami.

 

 Wydawnictwa będą również dystrybuowane bezpłatnie podczas konkursów, festynów, konferencji, warsztatów i innych imprez organizowanych przez Karkonoski Park Narodowy, a także w naszych ośrodkach edukacyjnych.

Przypominamy, że wyjątkowość przyrody nieożywionej Karkonoszy została podkreślona na arenie krajowej. W 2010 roku Karkonoski Park Narodowy z otuliną otrzymał certyfikat geoparku krajowego.

Druk publikacji dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.