Opublikowano : 2014-08-28

No i co kryją? Piętra roślinne Karkonoszy, oczywiście

 

Była przyroda i była przygoda, ale właściwie trudno, by przebywając w otoczeniu tej pierwszej, nie doświadczyć tej drugiej. Z pewnością potwierdzą to uczestnicy wycieczki edukacyjnej „Co kryją piętra roślinne Karkonoszy?”, którzy w sobotę 23 sierpnia przemierzali karkonoskie szlaki w ramach cyklu „Wakacje z przyrodą i przygodą”.

Skład gatunkowy poszczególnych pięter roślinnych, jego powiązania z wysokością n.p.m., panującymi tam warunkami klimatycznymi czy glebowymi, a przy tym niebywała wręcz fantazja natury, która zachwyciła spacerowiczów pięknymi, fioletowo-niebieskimi kwiatami goryczki, żółtymi jastrzębcami czy paprociami, takimi jak wietlica i podrzeń żebrowiec, stanowiły temat tego wspólnego wędrowania.

Przy okazji wszyscy nauczyli się odróżniać od siebie modrzewie, które zrzucają swe igły na zimę, najpowszechniejsze w Karkonoszach świerki i jodły o szaro-srebrnej korze, stojących szyszkach i spłaszczonych igłach z jasnym paskiem na spodzie. Każdy dowiedział się także, że jeleń i sarna to dwa różne gatunki ssaków i dla nikogo już nie było tajemnicą, że byk to samiec, a łania to samica jelenia, natomiast kozioł to samiec, a koza - samica sarny. W opowieści o faunie Karkonoszy pojawiły się także muflony, czyli dzikie owce górskie sprowadzone w te góry na początku XX w. czy płaz o „pomarańczowym brzuszku”, czyli... traszka.

Wszystkim uczestnikom wędrówki serdecznie dziękujemy. I oczywiście zapraszamy na ostatnią już tego lata wycieczkę z pracownikiem Karkonoskiego Parku Narodowego, która odbędzie się 30 sierpnia. Tym razem jej bohaterem będzie... No właśnie, kto? Zapraszamy!!!