Opublikowano : 2016-06-02

Międzynarodowa wizyta w KCEE

 Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie odwiedzili wyjątkowi goście. Byli to uczniowie z dwóch szkół: starsi uczniowie z Jahnschule Goerlitz oraz uczniowie uczęszczający do Przedszkola w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Jeleniej Górze.

Obie szkoły współpracują ze sobą od pięciu lat, efektem współpracy jest zrealizowany wspólny projekt transgraniczny„ Gesunde Schule und Qualifizierung - Zdrowa szkoła i kształcenie'' . Dodatkowo projekt wsparły szkoły: Szkoła Wyższa Hochschule Zittau/Görlitz reprezentowana przez Instytut TRAWOS (tzw. partner wiodący projektu) oraz
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze, a także Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Lipsku. Kontynuacją projektu jest wymiana międzyszkolna  polegającą na spotkaniach, które obie szkoły realizują w roku szkolnym raz w Polsce, raz w Niemczech. Dzięki tej fantastycznej współpracy i zaangażowaniu nauczycieli uczniowie niepełnosprawni intelektualnie brali udział w zorganizowanych specjalnie dla nich zajęciach w naszym Centrum. Program był bogaty. Uczniowie dzięki prezentacji wielkoformatowych panoram ze zdjęciami najpiękniejszych zakątków Karkonoskiego Parku Narodowego mogli się tam choć na chwilę przenieść i zobaczyć piękno naszych gór o każdej porze roku. Korzystali z przestrzennej makiety dotykowej Karkonoszy uruchamiając wszystkie zmysły. Dzieci i młodzież poznały nasze góry oglądając naszą stałą ekspozycję „Wirtualne Karkonosze”,miały też możliwość samodzielnego wykonania rysunku na zadany temat. Zajęcia zakończyła prezentacja prac w sali projekcyjnej  z wykorzystaniem wizualizera.
Uśmiech tych dzieci i radość ze spotkania były dla nas największą nagrodą.