Opublikowano : 2021-04-27

Majówka z KPN

Serdecznie zapraszamy do udziału w majówkowych spacerach z Karkonoskim Parkiem Narodowym!

Długi weekend majowy, to czas który najchętniej spędzamy na łonie przyrody. Zachęcamy, aby odkryć tę przyrodę z naszymi edukatorami, którzy przybliżą jej tajniki, wyjaśnią procesy zachodzące w naturze, ich znaczenie dla innych organizmów i dla człowieka. Zapraszamy na nasze ścieżki, na których nie ma tłumów turystów, a jednocześnie są dostępne nawet dla mniej doświadczonych wędrowców. Długość  trwania każdego spaceru zależy od kondycji uczestników i czasu, jaki chcą poświęcić na przyrodnicze obserwacje. Zapewniamy kameralne towarzystwo. Liczba uczestników jest ograniczona, ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne, dlatego prosimy o wcześniejsze zapisy.
 
Proponujemy następujące warianty naszych wypraw:
 
1)  Wyprawa na karkonoskie ametysty
Ta wycieczka to gratka dla miłośników poszukiwania minerałów. Nasz edukator, geolog, zaprowadzi uczestników w miejsce, w którym można poszukać najpiękniejszych kamieni Karkonoszy. Zanim dotrzemy na to miejsce, do przejścia będzie kawałek, ale trasę tę z powodzeniem pokonają również mniej doświadczeni piechurzy. Ważne jest, aby mieć dobre buty terenowe i plecak, który uniesie ciężar zebranych kamieni . Na wyprawę trzeba przeznaczyć 3 – 4 godziny.
Startujemy 1.05 oraz 3.05.2021 r. o godz. 10:00 z Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu (ul. Leśna 9), a 2.05.2021 r. o godz. 10.00 z parkingu przy Wodospadzie Szklarki.
Zapisy pod numerem telefonu: 607 217 597.
 
2)  Spacer Doliną Wilczego Potoku
To propozycja dla rodzin, które niekoniecznie chcą wspinać się w wyższe partie gór, ale za to pragną dowiedzieć się co się dzieje w otaczającym nas lesie, po co wiszą na drzewach drewniane budki i czemu jest ich tyle rodzajów, dlaczego niektóre drzewa są połamane i spróchniałe, jak wyglądają odbite na mokrej ziemi ślady jelenia, a jak dzika  oraz dziesiątki innych pytań, które mogą pojawić się podczas spaceru. Należy założyć, że przejście potrwa około 2 godzin.
Startujemy 1.05, 2.05 oraz 3.05.2021 r. o godz. 10:00 z Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu (ul. Leśna 9).
Zapisy pod numerem telefonu: 514 607 299.
 
3)  Tajemnice karkonoskiego lasu
W trakcie spaceru porozmawiamy m.in. o tym dlaczego sowy latają bezszelestnie, jaką tajemnicę skrywają porosty, jak odróżnić ropuchę od żaby, co to jest orzesznica, jakie zasady obowiązują na terenie parków narodowych. Należy założyć, że przejście potrwa około 3 godzin.
Startujemy 2.05 oraz 3.05.2021 r. o godz. 10:00 z Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie (ul. Okrzei 28).
Zapisy pod numerem telefonu: 724 607 200.