Opublikowano : 2012-06-18

Kwitną...

Wybierając się na czerwcową wycieczkę do parku możemy spotkać niezwykle dużo roślin, które właśnie kwitną.

Jedną z nich jest liczydło górskie (Streptopus amplexifolius). Roślina ma zróżnicowany wzrost (od 20 do 100 cm), liście ustawione skrętolegle, z równoległym unerwieniem. W polskich górach oraz na Górnym Sląsku osiąga północną granicę zasięgu występowania. W Karkonoszach można spotkać ją w reglu dolnym i górnym, a czasem w piętrze subalpejskim, w ziołoroślach. Lubi stanowiska z glebami świeżymi i wilgotnymi.

Na siedliskach różnego typu, ale zwykle w miejscach cienistych, można spotkać konwalijkę dwulistną (Maianthemum bifolium). Pędy z białymi kwiatami mają dwa liście  (stąd nazwa), a pędy bezkwiatowe są jednolistne.

Podbiałek alpejski (Homogyne alpina) to roślina dorastająca nawet do 40 cm, o skórzastych, ciemnozielonych liściach i kwiatostanie w postaci koszyczka, rosnącym na szczycie owłosionej i wysokiej łodygi. Liście, nerkowate, na długich ogonkach, wyrastają z owłosionych kłączy, tworząc różyczki. Obecność tej rośliny wskazuje na silnie kwaśne siedlisko. REośnie w reglowych borach i w strefie subalpejskiej, wśród kosodrzewiny, na bliźniczyskach i w traworoślach.

Na glebach skrajnie ubogich, kwaśnych i podmokłych można zobaczyć wełniankę pochwowatą (Eriophorum vaginatum). W czerwcu już nie kwitnie ale za to jej pędy zdobią wełniste owocostany. Dzięki nim już z daleka można dostrzec, gdzie na danym terenie znajdują się mokradła. Szczególnie pięknie wyglądają torfowiska w strefie alpejskiej, ozdobione tą rośliną.