Park narodowy to nie instytucja, paragrafy, ostrzeżenia, zakazy i nakazy, to przede wszystkim ludzie, którzy potrafią zarażać swoją pasją, miłością i pełnym szacunku rozumieniem przyrody, krajobrazu oraz nierozerwalnie związanego z nimi kulturowego kontekstu.
Stąd, tego lata skrót nazwy Karkonoskiego Parku Narodowego można było tłumaczyć jako Karkonoskie Podróże Naukowe, które dla wielu osób odwiedzających Karkonosze stały się prawdziwie fascynującym, niebywale treściwym spotkaniem z naszymi górami.
W ramach cyklu „KPN czyli... Karkonoskie Podróże Naukowe”, Domek Myśliwski nieopodal Małego Stawu stał się centrum dowodzenia weekendów tematycznych poświęconych m.in. porostom, owadom, nietoperzom, minerałom, lodowcom, a nawet mapie, fotografii przyrodniczej czy szybownictwu. Można było wysłuchać bardzo ciekawych prelekcji ilustrowanych fotografiami, obserwować świat przyrody w skali makro, robić zdjęcia, rozwiązywać zadania, chwalić się własną wiedzą w danym zakresie.
Mimo nie zawsze sprzyjającej górskim wędrówkom pogody odwiedziło nas wówczas bardzo wielu turystów, którym za aktywne uczestnictwo w warsztatach podarowaliśmy nie tylko nasze publikacje edukacyjne, ale także - i to chyba jest najważniejsze - pewną myśl, która przyświecała całemu projektowi:
„Będziemy chronić tylko to, co kochamy;
Będziemy kochać tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć tylko to, co poznamy”.
Baba Dioum – działacz na rzecz ochrony przyrody
Wszystkim uczestnikom warsztatów najserdeczniej dziękujemy za przybycie i zapraszamy w przyszłym roku!