Konferencja w ramach projektu ‘Odnowa w środowisku – „Czarny trójkąt” nabiera kolorów’
W ramach realizacji wspólnego projektu pn. „Odnowa w środowisku – „Czarny Trójkąt” nabiera kolorów”, Karkonoski Park Narodowy i Muzeum Przyrodnicze w Goerlitz serdecznie zapraszają na konferencję dotyczącą zmian zachodzących w ekosystemach i w różnorodności biologicznej na terenie Euroregionu Nysa, na tle szkód zaistniałych w przeszłości oraz użytkowania gruntów obecnie i w przyszłości
W XX w. pogranicze polsko-czesko-niemieckie było regionem o najbardziej zanieczyszczonym środowisku w Europie, dlatego nazwano je „Czarnym Trójkątem”. Najbardziej widocznym skutkiem działania zanieczyszczeń było zamieranie lasów w Górach Izerskich i Karkonoszach. Niezwykłe grzyby z komponentem glonowym, czyli porosty, są jeszcze bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia niż drzewa. Z tego względu bardzo często stosowane są jako wskaźniki stanu czystości środowiska. W warunkach naturalnych tworzą one barwną powłokę na m.in. pniach drzew, skale i glebie. Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza, na dłuższy czas prawie całkowicie zanikły w naszym regionie. Obecnie, dzięki poprawie jakości środowiska, wiele z nich powraca na obszar Czarnego Trójkąta. Takie i inne pozytywne zmiany w środowisku i przyrodzie regionu są głównym motywem proponowanej konferencji.
Konferencja odbędzie się w Muzeum Przyrodniczym w Goerlitz w dniach 3-5 kwietnia 2014 r. Do udziału w konferencji zaproszamy wszystkich zainteresowanych: naukowców, leśników, nauczycieli, przewodników oraz wszelkich innych miłośników przyrody.
Szczegółowe informacje na temat programu oraz formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony Muzeum Przyrodniczego w Goerlitz:
www.senckenberg.de/lichenes2014
Osoba kontaktowa w sprawie konferencji:
Andrzej Paczos (koordynator projektu), mail: lichenes2014@senckenberg.de, tel. 0049 3581 47605215