Opublikowano : 2011-07-04

Konferencja o synantropach

W sobotę 2 lipca 2011 r. Karkonoski Park Narodowy gościł uczestników I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Synantropizacja w dobie zmian różnorodności biologicznej”. Organizatorem konferencji był Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz Zakład Bioróżnorodności i Ochrony Szaty Roślinnej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pomimo niesprzyjającej pogody (temperatura tego dnia spadła do 2ºC) uczestnicy przebyli całą zaplanowaną trasę, która wiodła przez Kopę, Śnieżkę, Torfowisko Upa, Kocioł Małego Stawu i Polanę.

Podczas sesji terenowej, prowadzonej przez dr Ewę Szczęśniak, Joannę Potocką i pracownika KPN Lidię Przewoźnik, uczestnicy zjazdu usłyszeli podstawowe informacje nt. Karkonoszy i Parku Narodowego, po czym mieli możliwość zapoznania się z roślinnością naszych gór - w szczególności wysokogórskich muraw, torfowisk czy kotłów polodowcowych.

Wycieczka była okazją do przyjrzenia się z bliska rzadkim gatunkom roślin, np. przetacznikowi stokrótkowemu, malinie moroszce, widłakowi alpejskiemu czy gnidoszowi sudeckiemu. Zgodnie z tematem konferencji, zwracano również uwagę na problem synantropizacji flory przy budynkach, drogach i ścieżkach.

Elementem sesji terenowej było także omówienie działań ochronnych prowadzonych przez Karkonoski Park Narodowy, takich jak modernizacja szlaków turystycznych, przebudowa drzewostanów czy tworzenie banku genów zagrożonych gatunków roślin.