12-13.10.2015 w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej odbyła się konferencja „Edukacja ekologiczna osób niepełnosprawnych w polskich parkach narodowych – nowe metody i najlepsze praktyki edukacyjne na obszarach przyrodniczo cennych ” poświęcona edukacji ekologicznej osób niepełnosprawnych w polskich parkach narodowych. Przyjechali przedstawiciele 8 parków narodowych – Góry Stołowe, Tatrzański, Narwiański, Słowiński, Wielkopolski, Poleski, Kampinoski i Woliński. Gośćmi specjalnymi byli zaproszeni prelegenci z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Jeleniej Górze” i pan Jarosław Rola, paraolimpijczyk, konstruktor handbike’ów górskich.
Był również burmistrz Szklarskiej Poręby, pan Mirosław Graf, przedstawiciel Departamentu Strategii i Komunikacji Ministerstwa Środowiska, przedstawiciele Policji, GOPR, TPD, Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, nauczyciele ze Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych i pracownicy różnych działów Karkonoskiego Parku Narodowego. Towarzyszyli nam także przedstawiciele mediów.
W pierwszy dzień po przywitaniu zebranych przez Dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego, pana Andrzeja Raja odbyło się łącznie 11 prezentacji o bardzo szerokim przekroju problemów związanych z pobytem osób niepełnosprawnych na obszarach chronionych i nie tylko.
Zakończeniem był mocny akcent w postaci prezentacji filmowej dokonań na handbike’ach pana Jarosława Roli. Wielkie zainteresowanie wzbudził też zaprezentowany sprzęt do poruszania się po trudnym górskim terenie, produkowany przez pana Rolę.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od prezentacji ścieżki do Wodospadu Szklarki dokonanej przez dyrektora KPN, Andrzeja Raja. Przedstawił on historię powstania ścieżki dla niepełnosprawnych, problemy techniczne i formalne, które trzeba było pokonać aby ta ścieżka powstała.
Następnie pojechaliśmy do Karpacza i wyciągiem dostaliśmy się na Kopę . Przy pięknej pogodzie „przetestowaliśmy” czarny szlak od stacji wyciągu na Kopę do Śląskiego Domu. Uwagi Pana Adama Dudzina z RDLP co do nawierzchni, barierek, przeszkód i udogodnień – bezcenne.
Ostatni punkt programu to wizyta w Centrum Informacyjnym KPN w Karpaczu gdzie pani Karolina Dobrowolska z zespołem zaprezentowali walory edukacyjne Centrum.
W podsumowaniu uczestnicy konferencji nie mieli najmniejszych wątpliwości, że to spotkanie było potrzebne. Konkretne wiadomości i praktyka terenowa wykazały co dobrze zrobiono i co można jeszcze poprawić. Wszyscy zyskali też wiedze, którą na pewno wykorzystają w swojej pracy edukacyjnej. Dziękujemy wszystkim naszym gościom!