I jak tu ponazywać ten karkonoski świat wokół? Jak go oswoić, przybliżyć jego czar, różnorodność, jak zapamiętać tę chwilę fascynacji nim, zmęczenia, radości zdobywcy i odkrywcy...? Bo przecież nie można tak po prostu pozwolić jej przeminąć, zgasnąć, schować się w głuchej przeszłości. Niech istnieje opisana słowem, dźwiękiem, obrazem... i to nie tylko fotograficznym!
W dniach 8 – 10 sierpnia w Domku Myśliwskim trwały warsztaty malarsko-rysunkowe, w których mógł wziąć udział każdy, kto w czasie wędrówki po Karkonoszach zapragnął pochwycić swoje doświadczenie właśnie w ten, plastyczny sposób. I tak, z inspiracji wędrowców powstały wielkoformatowe panoramy karkonoskie, oryginalne podobizny wielu gatunków roślin i zwierząt, a na bazie specjalnie przygotowanych na warsztaty szablonów stworzono też sporą kolekcję „portretów” dzwonka karkonoskiego, który znajduje się w logo Karkonoskiego Parku Narodowego. Chętni mogli zabrać swój „dzwonek” ze sobą.
Co ciekawe, okazało się, że w twórczości plastycznej celowały nie dzieci, którym sprawiała wszakże wielką radość, lecz dorośli, u których niczym magiczna różdżka wywoływała szkolne wspomnienia, zachęcała do snucia opowieści, żartów, świetnie zdradzała ich wrażliwość na przyrodę i krajobraz rozbudzoną w trakcie górskiej wędrówki.