Opublikowano : 2014-11-11

Karkonoski Park Narodowy i Światowy Kongres Parków Narodowych w Sydney 2014

Takie kongresy odbyły się już pięć razy. Pierwszy zwołano w1962 roku w Seattle (USA), ostatni w 2003 r. w Durbanie (RPA). Każdy okazał się niezwykle istotny dla polityki ochrony przyrody na całym świecie. Tegoroczny Kongres odbędzie się w dniach 12-19 listopada, w Sydney, a jego misją jest promowanie parków narodowych i obszarów chronionych jako odpowiedzi na globalne problemy, takie jak zmiany klimatu, bezpieczeństwo żywnościowe i wody, zdrowie i ekologiczna gospodarka. Tak jak pozostałe, jest dziełem IUCN, czyli Światowej Unii Ochrony Przyrody (The World Conservation Union), która została powołana w 1948 r. jako organizacja zrzeszająca instytucje rządowe oraz organizacje pozarządowe zainteresowane ochroną przyrody. Polska jest jednym z krajów założycieli tej organizacji, której siedziba znajduje się w Gland w Szwajcarii.

Celem IUCN jest wspieranie społeczeństw całego świata w działaniach poświęconych ochronie przyrody i sprawiedliwemu, zgodnemu ze zrównoważonym rozwojem korzystaniu z zasobów naturalnych. Programy IUCN dotyczą m.in. ochrony gatunków (tworzone są Czerwone Księgi zagrożonych roślin i zwierząt) oraz całych ekosystemów, kryteriów wyznaczania parków narodowych i rezerwatów, sposobów prowadzenia skutecznej edukacji ekologicznej.

W tegorocznym Kongresie organizowanym przez ICUN bierze udział 6-osobowa delegacja z Polski z Wiceministrem Środowiska i Głównym Konserwatorem Przyrody Piotrem Otawskim na czele. Przedstawicielami Karkonoskiego Parku Narodowego jest dyrektor KPN dr inż. Andrzej Raj oraz kierownik Pracowni Naukowo-Edukacyjnej KPN Roksana Knapik. Dyrektor KPN wspólnie z dyrektorem KRNAP-u Janem Hřebačką przedstawią współpracę parków narodowych po obu stronach Karkonoszy, a Roksana Knapik zaprezentuje przygotowany wspólnie z głównym specjalistą d/s ochrony przyrody KPN Dariuszem Kusiem oraz dyrektorem Andrzejem Rajem poster o holistycznym podejściu do ochrony ekosystemów KPN.

Więcej wiadomości na temat Kongresu oraz samego ICUN można znaleźć na stronach: www.worldparkscongress.org. Serdecznie zapraszamy do lektury oraz trzymamy kciuki za udane wystąpienia naszych przedstawicieli i nawiązanie przez nich wielu międzynarodowych kontaktów, które okażą się wsparciem dla ochrony przyrody Karkonoszy.