Opublikowano : 2014-09-22

Karkonoski Park Narodowy dla przyrody i regionu – refleksje pokonferencyjne

Referowano, myślano, dyskutowano. O parkowych finansach, szlakach turystycznych, problemach, jakie przysparzają próby materialnej wyceny wartości przyrody, mówiono o świadomości ekologicznej, sieci Natura 2000, prowadzonej w Parku edukacji, geoportalu Karkonosze, wreszcie o Centrum Edukacyjno-Muzealnym KPN – Pałac Sobieszów, które ma powstać w przejętym przez Park zabytkowym obiekcie w Jeleniej Górze Sobieszowie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, środowiska przewodników sudeckich, placówek kulturalnych, lokalnej społeczności żywo korzystający z oferty edukacyjno-turystycznej, jaką każdego roku Karkonoski Park Narodowy przygotowuje dla swych odwiedzających, a także kilku radnych i pracowników promocji karkonoskich gmin, jak i pracownicy Parku.

Czy wszyscy byli we wszystkim zgodni? Nie, i wiele o tym rozmawiano, choćby w kuluarach, przez co konferencja nabrała wyjątkowo twórczej mocy. Wydaje się jednak, że w jednym wszyscy się zgodzili. Że merytoryczne dyskusje przedstawicieli Parku i społeczności lokalnej, tak niebywale potrzebne i cenne, są jednak nie mniej ważne od prób znalezienia wspólnej przestrzeni wartości, wspólnego doświadczenia i zaangażowania w sprawy regionu. Budowa takiej przestrzeni choć trudna, bo przecież nie raz bombardowana zwykłą niechęcią czy arogancją, wydaje się być nader istotnym gwarantem owocnego i satysfakcjonującego współżycia Parku i społeczności lokalnej, której Park... jest przecież nieodłączną częścią.

Wszystkim uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy za przybycie.