Z okazji swojego 55-lecia Karkonoski Park Narodowy w dniach 16-18 stycznia 2014 roku zorganizował Konferencję Naukową „25 lat po klęsce ekologicznej w Karkonoszach i Górach Izerskich – obawy a rzeczywistość”, która odbyła się i Karpaczu.
Tematem konferencji była klęska ekologiczna, jaką było masowe zamieranie drzewostanów w Karkonoszach i Górach Izerskich w latach 70. i 80. XX wieku, stanowiąca w swoim czasie największe wyzwanie w procesie zarządzania zasobami leśnymi dla przyrodników, naukowców i praktyków. Konferencja była doskonałą okazją do podsumowania wszystkich informacji, które pojawiły się na temat klęski ekologicznej w ciągu ostatnich 25 lat.
Podczas konferencji wygłoszono 16 referatów zamówionych oraz 10 zgłoszonych przez uczestników. Wszystkie były przygotowane na wysokim poziomie merytorycznym, a towarzyszące im dyskusje dodatkowo pogłębiały każdy z prezentowanych tematów. Wszystkie wystąpienia konferencyjne zostaną opublikowane w specjalnym wydawnictwie, które ukaże się pod koniec roku.
W konferencji wzięło udział prawie 150 uczestników, reprezentowanych przez naukowców z uczelni z Wrocławia, Poznania, Krakowa i Warszawy, dyrektorów polskich parków narodowych, przewodników sudeckich, przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządowców oraz obecnych i emerytowanych pracowników KPN.
Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii oraz pamiątek związanych z klęską ekologiczną w Karkonoszach i Górach Izerskich.
Organizacja konferencji została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom na udział w konferencji i owocne obrady. Zapraszamy na kolejne naukowe imprezy organizowane przez Karkonoski Park Narodowy.