Opublikowano : 2014-08-20

Entomologiczna przygoda w Domku Myśliwskim

Fascynujące... Trudno wyrażać się o nich inaczej skoro opanowały właściwie wszystkie typy środowisk, doskonale się do nich przystosowując. Jako pierwsze zwierzęta posiadły umiejętność aktywnego lotu, którą do dziś wiele z nich dysponuje. Poszczególne gatunki mają ogromny wpływ na życie i gospodarkę człowieka. Jednak pomimo tego wciąż bywają określane pejoratywnie, jako „robale”, w czym pobrzmiewa nawet nuta obrzydzenia. Na szczęście przyroda jest jak księga, która, jeśli tylko się nad nią pochylić, okazuje się wywoływać w czytelniku coraz większe zadziwienie, wreszcie zachwyt i poczucie stanowienia jej nieodłącznej, zależnej od innych części.  

Rozdział tej księgi zatytułowany Owady był „czytany” podczas minionego weekendu w Domku Myśliwskim, w cyklu spotkań „KPN czyli... Karkonoskie Podróże Naukowe”.  

Goście, którzy przybyli do naszego ośrodka edukacyjnego, dzięki krótkiej prelekcji mieli okazję poznać ogólną budowę owadów, dowiedzieć się jak wygląda najmniejszy i największy owad na świecie czy który rząd owadów jest ze wszystkich najstarszy. Opowieść o tych fascynujących stworzeniach stała się także okazją do obalenia kilku dotyczących ich mitów, jak np. tego, że nartnik to pająk (to pluskwiak), koziułka jest samcem komara (nieprawda, jest przedstawicielem rodziny koziułkowatych, a nie komarowatych), wpleszcze to kleszcze (nic bardziej mylnego, wpleszcze to owady, a kleszcze to pajęczaki).  

Poza prelekcją, wielkim powodzeniem wśród gości Domku Myśliwskiego, zwłaszcza wśród dzieci, cieszyło się stanowisko z mikroskopami, gdzie można było obejrzeć przygotowane okazy owadów, korę z wyżłobionymi przez korniki korytarzami czy misterny, pszczeli plaster. Wielką niespodzianką dla uczestników zajęć były odwiedziny rusałki pokrzywnik - motyla, który w Domku Myśliwskim znalazł sobie chwilową przystań.  

Wszystkim przybyłym dziękujemy za zainteresowanie owadzim tematem i zapraszamy do nas w przyszły weekend, tym razem na przygodę z minerałami!