Opublikowano : 2011-09-15

Dystroficzne czy nie? Rzecz o jeziorkach wysokogórskich.

15 września 2011 r. zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Elżbiety Wilk-Woźniak z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk przeprowadził badania wód w dwóch największych jeziorkach na subalpejskich wierzchowinowych torfowiskach Karkonoszy: torfowisku Upa i torfowisku pod Smogornią.

Na miejscu zmierzono podstawowe parametry fizykochemiczne wody:

- temperaturę (która na badanych obiektach wynosiła tego dnia ok. 10ºC, przy temp. powietrza 7,5ºC ),

- pH (wody jeziorek mają pH ok. 3 - jest to bardzo niska wartość, świadcząca o kwasowym odczynie tych wód),

- przewodność elektrolityczną wody (na torfowisku Upa równa się 17 µS/cm, na torfowisku pod Smogornią 23 µS/cm),

- przejrzystość wody (wynosiła ona ok. 90 cm),

- i głębokość jeziorek (jeziorko na torfowisku Upa ma głębokość 160 cm, przy czym warstwa wody zajmuje ok. 1 m, a poniżej znajdują się osady organiczne, natomiast jeziorko na torfowisku pod Smogornią jest nieco głębsze - 180 cm, z czego woda zajmuje ok. 130 cm, a torf 50 cm).

Pobrano też próbki wody w celu oznaczenia fito- i zooplanktonu występującego na badanych obiektach oraz określenia zawartości węgla organicznego i nieorganicznego, a także sporządzono opis otoczenia jeziorek, m.in. sąsiadujących z nimi zbiorowisk roślinnych.

Wyniki wczorajszych pomiarów pozwolą zdecydować, czy tego typu zbiorniki mogą być zaklasyfikowane do siedliska Natura 2000 o kodzie 3160 Naturalne, dystroficzne zbiorniki wodne. Jeśli tak się stanie, karkonoskie jeziorka torfowiskowe zostaną włączone do ogólnopolskiego monitoringu siedlisk przyrodniczych wykonywanego przez IOP PAN na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Podobne badania zostały już przeprowadzone w jeziorkach na torfowiskach w Górach Izerskich i Górach Bystrzyckich.