Obszary lawinowe w Karkonoszach
Lawiny należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych zjawisk przyrodniczych w Karkonoszach, dlatego tak ważne jest dokładne określenie wielkości obszarów zagrożenia lawinowego. Obecnie w Karkonoskim Parku Narodowym realizowany jest projekt „Wpływ warunków śniegowych i terenowych na wielkość obszarów zagrożenia lawinowego w wybranych masywach górskich Karpat i Sudetów”, który wykorzystuje w tym celu najnowsze narzędzia, takie jak GIS. Autorem i głównym prowadzącym tego tematu jest mgr Paweł Chrustek, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Celem merytorycznym projektu jest określenie wpływu warunków śniegowych i terenowych występujących w mniejszych masywach górskich, na wielkość obszarów zagrożenia lawinowego (uwzględniających obszary „startowe”, spływu i zasięgów lawin). Analiza ta pozwoli zrealizować drugi równorzędny cel jakim jest opracowanie zautomatyzowanych procedur wyznaczania obszarów zagrożenia lawinowego (w środowisku ESRI) dla regionu karpacko – sudeckiego. Próba opracowania takich procedur jest jednocześnie próbą opracowania standardów w zakresie kartografii lawinowej dla ośrodków lawinowych regionu karpacko – sudeckiego. Planowany obszar badań to wybrane przez specjalistów poligony badawcze w Karkonoszach, masywie Babiej Góry, Tatrach Polskich, Tatrach Słowackich oraz rumuńskich Fogaraszach i Bucegi.
Projekt ma charakter międzynarodowy i angażuje do wspólnych działań ekspertów z wszystkich najważniejszych karpacko – sudeckich ośrodków, zajmujących się tematyką lawin śnieżnych.
Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie internetowej http://www.scavalanches.annapasek.org/
Przykład opracowania toru lawiny za pomocą analizy narzędziami GIS
Na zdjęciu widoczny jest zasięg lawiny w Śląskim Żlebie Kotła Małego Stawu, która w 2003 roku spowodowała śmierć jednej osoby, raniąc też poważnie dwie inne (fot. Archiwum GOPR). Szczegółowa analiza takich przypadków, pozwala na kalibrację modelów numerycznych i dostosowanie ich do warunków występujących w Sudetach i Karpatach. Prowadzone badania udowadniają też, że zasięgi oraz skutki potencjalnych lawin są możliwe do przewidzenia (opr. Paweł Chrustek).
Opr.Paweł Chrustek