Opublikowano : 2014-01-24

Czarny trójkąt nabiera kolorów...

Karkonoski Park Narodowy realizuje w Stacji Monitoringowo-Badawczej (Dział Ochrony Przyrody) od 21.05.2012 r. wspólny projekt unijny z Towarzystwem Naukowo-Przyrodniczym im.Senckenberga z Frankfurtu nad Menem pn. Odnowa w środowisku - "czarny trójkąt" nabiera kolorów  - projekt dofinansowany z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013.

W roku 2013 r. wybrani zostali wykonawcy usług zaplanowanych do realizacji tego projektu i dzięki temu rok 2014 obfitował będzie w szereg działań edukacyjno-naukowych jak i wydawniczych.

Między innymi, w ramach realizacji projektu, zaplanowaliśmy przeprowadzenie szeregu szkoleń dla nauczycieli i uczniów z terenu Kotliny Jeleniogórskiej oraz Dolnych Łużyc.  Szkolenia prowadzone będą w języku polskim i niemieckim na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego przez wysokiej klasy specjalistów z Uniwersytetu Wrocławskiego. Szkolenia adresowane są dla szkół i nauczycieli o profilu ochrona środowiska. Lista osób jest niestety ograniczona i zamknięta. Zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej udział weźmie po 10 nauczycieli oraz po 3 klasy liczące maksymalnie po 25 osób.

Poniżej przedstawiamy Państwu wstępny harmonogram oraz tematy tych szkoleń:

24 IV 2014 r. - szkolenie dla nauczycieli; tematyka: Porosty, ich biologia i właściwości; znaczenie dla człowieka; warsztaty z identyfikacji porostów.

25 IV 2014 r. - wycieczka dla uczniów z Niemiec; tematyka: Porosty, ich biologia i właściwości; znaczenie dla człowieka; porosty w różnych zbiorowiskach.

26 IV 2014 r. - wycieczka dla uczniów z Niemiec; tematyka: Porosty jako biowskaźniki zanieczyszczeń, wyszukiwanie i rozpoznawanie porostów w terenie; bioindykacja w praktyce.

15 V 2014 r. - szkolenie dla nauczycieli: tematyka: Porosty jako biowskaźniki zanieczyszczeń, warsztaty bioindykacyjne (wykonywanie map bioindykacyjnych.)

16 V 2014 r. - wycieczka dla uczniów z Niemiec; tematyka: Klęska ekologiczna w Karkonoszach i jej skutki; regeneracja przyrody; rekolonizacja przez porosty, monitoring.

17 V 2014 r. - wycieczka dla uczniów z Polski; tematyka: Porosty, ich biologia i właściwości; znaczenie dla człowieka; porosty w różnych zbiorowiskach.

22 V 2014 r. - szkolenie dla nauczycieli: tematyka: Monitoring przyrodniczy - metody, zakresy, zastosowanie, teoria i praktyka.

23 V 2014 r. - wycieczka dla uczniów z Polski; tematyka: Porosty jako biowskaźniki zanieczyszczeń, wyszukiwanie i rozpoznawanie porostów w terenie; bioindykacja w praktyce;

24 V 2014 r. - wycieczka dla uczniów z Polski; tematyka: Klęska ekologiczna w Karkonoszach i jej skutki; regeneracja przyrody; rekolonizacja przez porosty, monitoring.

Efektem tych szkoleń będzie również:

  1. Opracowanie materiałów edukacyjnych we współpracy z instytucjami edukacyjnymi  (4 konspekty z kartami pracy do wykorzystania w późniejszym czasie przez inne szkoły do prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony środowiska z uczniami).
  2. Opracowanie kursów doskonalących dla nauczycieli z zakresu ochrony środowiska (3 konspekty do wykorzystania do dalszych szkoleń nauczycieli w przyszłości przez Karkonoski Park Narodowy).

 W ramach realizacji projektu wydane zostaną wydawnictwa popularno-naukowe z zakresu ochrony środowiska. I są to:

  1. Broszura nt. zmian zachodzących w środowisku Karkonoszy w 2 wersjach językowych: polski i niemiecki w ilości 10.000 szt.
  2. Broszura nt. punktów monitoringowych na terenie KPN, skali porostowej i metod prowadzenia obserwacji w 2 wersjach językowych: polski i niemiecki w ilości 10.000 szt.
  3. Atlas Porostów Karkonoszy – mini przewodnik w 3 wersjach językowych: polski, niemiecki i angielski w ilości 20.000 szt. W Atlasie sklasyfikowanych będzie ok. 80 gatunków porostów występujących w Karkonoszach.

Ostatnim rzeczowym produktem, który powstanie w ramach realizacji projektu będzie wykonanie oraz posadowienie 20 tablic informacyjnych o porostach, w tym 8 tablic ogólnych i 12 szczegółowych.

Zarówno tablice jaki i publikacje będą dostępne już od 1 lipca 2014 r. dla szerokiego grona odbiorców, od lat 3 do 103.

 Serdecznie zapraszamy Państwa do korzystania z efektów naszego projektu!

 Autorzy fotografii: M. Kossowska, W. Fałtynowicz, M. Romański